internetový armádní magazín

Švýcarsko dostalo nabídku letounů Scorpion

27.05.2014 09:50

Před několika dny švýcarská veřejnost v referendu odmítla financování modernizace vojenského letectva nákupem nových švédských víceúčelových bojových letounů JAS-39E/F Gripen od společnosti Saab. Na toto rozhodnutí přišla rychlá reakce od americké firmy Textron, která nabídla Švýcarsku prodej svých lehkých finančně ne tak náročných letounů Scorpion.

Podle představitelů americké firmy je Scorpion ideálním strojem pro Švýcarsko. Je výrazně levnější než Gripen, a přitom je schopen plnit až 90% veškerých v úvahu přicházejících úkolů. Cena Scorpionu se může pohybovat kolem 20 milionů dolarů, což je až 7 krát méně než u nového Gripenu.

Scorpion je podzvukovým letounem, který může vykonávat činnosti v oblasti průzkumu, hlídkování, útoků proti pozemním cílům nebo výcviku pilotů. Není určen pro vzdušný boj. Ve své konstrukci využívá především současti určené pro běžné civilní letouny. Náklady na jednu letovou hodinu tohoto stroje se odhadují na 3 tisíce dolarů.

Společnost Textron se snaží navázat spolupráci se švýcarskou firmou Pilatus, které nabízí i převod technologií k výrobě letounů Scorpion. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

                                       

 

Diskusní téma: Švýcarsko dostalo nabídku letounů Scorpion

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání