internetový armádní magazín

Švýcarsko opět vyhlásí výběrové řízení na bojové letouny

23.04.2015 14:25

Švýcarsko vyhlásí nové výběrové řízení na víceúčelové bojové letouny, které ve výzbroji švýcarského letectva nahradí zastaralé F-5. Do tendru bude zařazen švédský typ Saab JAS-39E/F Gripen, francouzský Dassault Rafale a blíže nespecifikovaný stroj americké výroby. Evropské konsorcium Eurofighter se svým letounem Typhoon nemá o účast ve výběrovém řízení zájem.

Podle Švýcarů je situace v Evropě dosti kritická a je proto potřebné pro letectvo získat nové bojové letouny. Desítka provozovaných strojů F-5 by měla být podle plánu vyřazena již v roce 2017 a ne zrovna nové letouny F/A-18 Hornet, i když s životností prodlouženou do roku 2030 nebudou na všechny úkoly stačit.

Vítězem nedávno konaného švýcarského výběrového řízení na nové bojové letouny se stal švédský typ Gripen, ale občané Švýcarska se v referendu konaném v květnu 2014 postavili proti nákupu. Militarybox, CC BY-SA

                                            Northrop F-5E Tiger II švýcarského letectva

                                                               (foto: Kobel/ PD)

 

 

Dřívější zpráva 17.3.2014 : Švýcarské Gripeny - nic jistého

 

 

Diskusní téma: Švýcarsko opět vyhlásí výběrové řízení na bojové letouny

Datum: 24.04.2015

Vložil: Alex

Titulek: Švýcarsko

A kdo na ně bude útočit, že potřebují rychle moderní letadla? Jsou neutrální, jejich neutralitu si nedovolil prolomit ani Hitler, jsou obklopeni přátelskými státy NATO (nebo to snad nejsou přátelé?) a neutrálním Rakouskem a "hrozný krvežíznivý Váňa", který chce jen "válčit, plenit a znásilňovat" je minimálně dva a půl tisíce kilometrů daleko. Kdyby snad došlo k nějakému jadernému "průseru", tak jim stejně budou moderní Gripeny platné jak mrtvému zimník.

Datum: 26.04.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Švýcarsko

V tom případě vám doporučuji podívat se na někdejš plány SSSR na obsazení západní Evropy. S obsazením Švýcarska se v tom také počítalo

Datum: 26.04.2015

Vložil: Matěj

Titulek: Re: Re: Švýcarsko

Kde jsou ty plány k nahlédnutí?

Datum: 27.04.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Re: Švýcarsko

Hodně toho bylo i na vojenstvi.cz. A tyto olány počítaly s obsazením Švýcarska, na nějakou neutralitu se SSSR moc neohlížel

Datum: 26.04.2015

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Švýcarsko

Hypotetické plány útoku armád VS na západní Evropu, byly připraveny stejně jako hypotetické plány útoku NATO na SSSR - nebylo to nic divného. Podobné plány mají bloky a státy i dnes, ale jsou to takové plány "kdyby" - hold štěstí přeje připraveným.

Datum: 24.04.2015

Vložil: David

Titulek: Náhrada za F-5

Osobně pochybuji, že by našli nějakou lepší náhradu za F-5 než malý, relativně levný Gripen (snad jen jihokorejský F/A - 50), který vyhrál původní výběrové řešení. A ony již poněkud zastarávající F-18 jednoduše nestačí, když jde o neutrální stát bez nějaké bezpečnostní garance

Datum: 24.04.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Náhrada za F-5

Gripen je k náhradě F-5 určitě nejvhodnější, pokud jsou tedy požadována nadzvuková letadla? Pokud si pamatuji, tak Švýcarům byla nabízena i letadla Scorpion, a to by za určitých okolností taky nemusela být špatná volba. Osobně se však domnívám, že Švýcarsko nikdo neohrožuje a není tedy potřebné nějak s náhradou F-5 spěchat.

Datum: 25.04.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Náhrada za F-5

F-5 jsou nejen zastaralé, ale i silně opotřebované, takže nějakou náhradu potřebují. A vzhledem k tomu, jaká je dnes bezpečnostní situace v Evropě, tak stíhačky evidentně potřeba jsou

Datum: 23.04.2015

Vložil: Matěj

Titulek: :)

A budeme to zkoušet do té doby, než nám to lidi schválí :)

Datum: 23.04.2015

Vložil: Juno

Titulek: Re: :)

No jo, tak se to dělá. Přijde se s novým strašákem a všechno se zopakuje, dokud nebude dosaženo potřebného výsledku.

Datum: 23.04.2015

Vložil: Ray

Titulek: Re: Re: :)

No Putinovi by zbrojaři měli líbat ruce. V Evropě už dlouho nikdo vojenskou silou neměnil hranice a projevilo se to na rozpočtu armád evropských států. Samozřejmě zbrojařům to moc vyhovuje. Však Rusko na armádě i přes rozpočtové škrty také nešetří, právě naopak.

Datum: 23.04.2015

Vložil: Matěj

Titulek: Re: Re: Re: :)

No nabízí se, jestli to co se děje na Ukrajině nebylo vymyšleno za tímhle účelem. Z Ruska se dělá mnohem větší strašák než je, myslím že by měli co dělat s Polskem, konfrontace s NATO je blbost.

Datum: 28.04.2015

Vložil: Ondřej

Titulek: Re: Re: Re: Re: :)

Myslím že Polsko by Rusko vojensky jistě kdyby chtělo dalo. Ono to polské "velikášství" je také taková jejich tradiční nafouknutá bublina, jak již známe z historie. Konfrontace s NATO jejichž je Polsko součástí je samozřejmě blbost. Jistě že se z Ruska dělá strašák, však každé impérium ke své existenci potřebuje vnitřního a hlavně vnějšího nepřítele a USA na tom nejsou jinak.

Záznamy: 1 - 13 ze 13

Vyhledávání