internetový armádní magazín

Systém REB Gimalai pro letoun Suchoj T-50

25.04.2014 11:20

Nové ruské víceúčelové bojové letouny Suchoj T-50 (PAK FA) se již brzy dočkají dalšího revolučního prvku svého plánovaného vybavení. Tímto prvkem bude systém radioelektronického boje (REB) ukrývající se pod jménem - Gimalai (Himaláje). Vzorky tohoto nového zařízení, které je jedním z klíčových prvků projektu letounu nové generace, jsou již podle zveřejněných informací hotovy a procházejí testováním. Podle dostupných indicií bude Gimalai, podobně jako jiné nové ruské systémy radiolektronického boje pojmenované po horských masivech (např. Chibiny) disponovat podstatně menšími rozměry a hmotností, ale především zcela novou filizofií svého fungování, která má velmi málo společného s předcházející generací podobných systémů ruské provenience, nebo současných "západních" systémů. Systém Gimalai by měl teoreticky zvýšit schopnost přežití letounu v boji více než třicetkrát, měl by potlačovat schopnosti veškerých elektronických průzkumných prostředků protivníka a blokovat elektronické ovládání a elektronickou komunikaci jeho bojových prostředků.

Výrobcem nového systému REB Gimalai pro letouny Suchoj T-50 by měl být stavropolský radiozávod Signal. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                druhý prototyp letounu Suchoj T-50

                                                   (foto: D. Zherdin / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Systém REB Gimalai pro letoun Suchoj T-50

Datum: 01.01.2015

Vložil: sun

Titulek: studovat studovat a potom sa vyjadrovat ...

Hej EW. ty si teda odbornik , uzkopasmova antena nehrozi . sadni si k elektrotechnike a postuduj.
Mysi to byt sirokopasmova antena :-) , viem co ta mili ale to je inak ako pri primani signalu . tu si signal rusi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ak by to bol uzkopasmovy signal tak staci preladit frekvencie a uz sa nic nerusi !!!!!!!!!!!!!!!!! takto sa ludia blbnu a potom si myslia ,ze rusi su 10 rokov za svetom . uz je to inak ako to bolo pred 20 rokmi..

Datum: 27.04.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: rušičky

Jen krátce k převzetí kontroly nad bezpilotním letounem. Je pochopitelně jednoduší pouze rušit řídící signál a další komunikaci bezpilotního letounu než nad ním převzít kontrolu. Všechny "chytřejší" bezpilotní letouny v případě přerušení signálu pracují podle vlastního předem připraveného programu a po vykonání své práce se automaticky vracejí na místo startu nebo na určené záložní letiště.

Datum: 27.04.2014

Vložil: Tomáš

Titulek: Re: Re: rušičky

Děkuji za odpověď.

Datum: 28.04.2014

Vložil: Will

Titulek: Re: Re: rušičky

Silný zdroj rušení GPS signálu mohl vyřadit z provozu i navigaci bezpilotního letounu. Je otázkou, jak by si pak poradil software letounu s navigací. Stále by měl k dispozici informace z kompasu a výškoměru.

Íránci v minulosti krom jiného tvrdili, že se jim povedlo podvrhnout americkému bezpilotnímu letadlu jejich vlastní GPS signál a přimět ho k přistání na jejich území. Jejich tvrzení je třeba brát s rezervou, přesto je to zajímavá možnost.

Datum: 25.04.2014

Vložil: jsk

Titulek: Jsou to neověřené inormace z ruských

zdrojů, které mají sloužit k uklidnění ruské veřejnosti--standartní postup již od dob pánů Hitlera a Stalina:)

Datum: 25.04.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Jsou to neověřené inormace z ruských

Tak to teda nevím o jaké uklidňování by tady mělo jít. Ruská veřejnost je snad nějak nervózní? To by asi chtělo hned v druhé větě vysvětlit. Sleduji ruskou televizi (stejně jako BBC nebo CNN) skoro každý den a nějak jsem nezaznamenal výrazněji zvýšenou nervozitu ruské společnosti. Pokud by to mělo mít nějakou vazbu na události na Ukrajině, tak daleko větší "hysterii" projevují "západem" podporovaní ukrajinští kříženci opičáků a syslů, "západní" politici a "západní" média. Bylo by však asi škoda zahlcovat diskusi na téma "REB Gimalai" žvásty o Ukrajině, kterých je dnes všude plno, natož pak o Hitlerovi a Stalinovi.

Datum: 25.04.2014

Vložil: Pavel V.

Titulek: Re: Re: Jsou to neověřené inormace z ruských

Jo to mě tady se.e když se diskutuje o bramborách a někdo příjde s tím, že loni byla špatná úroda hrušek.

Datum: 25.04.2014

Vložil: Ray

Titulek: Re: REB Gim.

Ten incident v Černém moři neměl nic společného s nějakým neexistujícím přístrojem. Navíc to není novinářská kachna, ale běžný nesmysl, který se vyskytuje na konspiračních webech. Takže žádná novinařina to není.

Datum: 17.08.2014

Vložil: radek

Titulek: Re: Re: Re: REB Gim.

ten sistem existuje a funguje.

Datum: 09.08.2014

Vložil: bobo

Titulek: Re: Re: REB Gim.

Tu to máš potvrdené ty neveriaci Tomáši priamo z us navy. Aspoň že to priznali.
http://beforeitsnews.com/alternative/2014/04/russian-su-24-scores-off-against-the-american-uss-donald-cook-in-black-sea-2944372.html

Datum: 25.04.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: REB Gim.

Systémy REB Gimalai pro Suchoj T-50 a Chibiny-U pro Su-30SM, Su-34 a Su-35S budou tím nejlepším co v dané oblasti techniky Rusové mají. Oba zmiňované systémy fyzicky existují a nejedná se o žádné výplody fantazie, ruské dezinformace, propagandu na uklidnění ruské veřejnosti nebo novinářskou kachnu. Systémy jsou vyvíjeny řadu let a útržkovité informace o nich lze najít na serverech ruského ministerstva obrany, kanceláře prezidenta RF, agentury RIA Novosti, A.V.Karpenka a několika dalších již méně důvěryhodných organizací či nadšenců. Na vývoj a dodávky systémů byly uzavřeny smlouvy o kterých se zdroje taktéž zmiňují. Ostatně je pochopitelné, že pro nový letoun (myšleno T-50) je počítáno s generačně novým systémem REB s novými možnostmi, a je celkem jedno jak se jmenuje, jestli Gimalai nebo Krkonoše. O výkonech a parametrech systémů pochopitelně není co napsat, protože tyto údaje podléhají velmi přísnému utajení a pravděpodobně existuje velmi omezený okruh lidí, kteří mají ucelenou představu.
Co se týče incidentu mezi americkým torpédoborcem a ruskými letouny Su-24 v oblasti Černého moře, tak je třeba být k informacím trošku obezřetný. Celá věc je "zahalena mlhou". K základní zprávě, kterou vydal Pentagon a převzal Reuters se totiž postupně "přilepila" řada dodatků, které měly udělat zprávu zajímavější. Ruský server Novorus pravděpodobně jako první přišel s tím, že Su-24 na americkou loď opakovaně nalétával a simuloval útok, což je totální nesmysl. Simulace útoku na loď vybavenou moderními systémy by vypadala úplně jinak, a v tom okamžiku by bylo Američanům opravdu horko, ne však proto, že by byli psychicky rozhozeni, ale proto, že by museli rozhodnout o zmačnutí knoflíku "Fire". To, že letouny Su-24 byly v době incidentu pokusně vybaveny systémem Chibiny je pouze dalším, na cestě internetem "přilepeným" dodatkem. Tuto informaci žádný seriózní zdroj neuvádí, nedošlo k žádnému potvrzení či vyvrácení. Stejně tak Američani nepotvrdili ani nevyvrátili, že by elektronické systémy torpédoborce měly v době incidentu nějaké potíže. Zajímavé je, že Američani, kteří jsou velmi důslední v dokumentaci veškerých incidentů při kterých je vůči nim páchána nějaká "nespravedlnost", nepředložili světu žádné fotografie ruského letounu, který je půl hodiny obtěžoval. Tyto fotografie by byly určitě zajímavé a možná by se podle nich dala poznat případná instalace jiných systémů REB, než jsou pro daný typ letounu běžné.

Datum: 27.04.2014

Vložil: Ray

Titulek: Re: Re: Re: REB Gim.

Podstatné je, že je to všechno založené na dohadech, které odstartoval pochybný anonymní bloger. To že rušičky existují nepopírá nikdo. Jenže existují i blogy o UFO a oblasti 51. Ta taky existuje a nikdo to nepopírá. Anonymní blogy o tom píšou, tak si to přečtěte. V každém případě by bylo asi hodně zajímavé znát nějaké podrobnosti, to asi ale nehrozí :-)

Datum: 22.09.2014

Vložil: EMP

Titulek: Re: Re: REB Gim.

Útok na torpérdoborec Donald Cook zcela jasně vykazuje příznaky použití výkonových mikrovln (High Power Microwave), které způsobily opakovaný restart řídících systémů palubních zbraní a nejedná se o standardní systém Elektronického boje (EB). Že nastal pouze restart a ne úplné zničení elektroniky svědčí o tom, že palubní elektronika torpédoborce měla určité ochrany, avšak nebyl předpokládán tak velký mikrovlnný výkon. V celém řetězci řídícího systému stačí jediné slabé místo a celý systém může být vyřazen a tlačítko "Fire" nebude fungovat. Útok na torpédoborec je nutné brát jako reálnou demonstraci síly a schopností Ruska v oblasti Elektronického boje. Spojené státy testují v rámci projektu s názvem CHAMP (Counter-electronics High-powered Microwave Advanced Missile Project) obdobné zařízení. Je třeba si také uvědomit, že ruské firmy komerčně nabízejí celou škálu výkonových mikrovlnných generátorů s impulsním výkonem jednotek gigawatů (GW) schopných při použití vhodných antén generovat intenzitu elektrického pole desítky kilovoltů /metr ve vzdálenosti několika kilometrů od generátoru. Tyto intenzity jsou dostatečně zničující pro každý polovodičový prvek (řídící počítače, přijímače, senzory naváděcí hlavice rakety, kamery, komunikační prvky....).

Datum: 12.11.2014

Vložil: EW

Titulek: Re: Re: Re: REB Gim.

Vážně věříte tomu, že ať už bylo použito cokoliv, že to mělo dostatečně úzkopásmovou anténu, vysoký impulsní výkon, vhodnou vzdálenost a systémy EB na lodi byly odkryty, že to způsobilo restart ?

Datum: 01.01.2015

Vložil: sun

Titulek: Re: Re: Re: Re: REB Gim.

hej EW, ani netusis ako si mimo. to je presne naopak ako pri prime uzitocneho signalu. ked rusis tak sa rusis sirokopasmovo ( iba v pripade ze ruseny signal nie je mozne preladit tak sa rusi uzkopasmovo)
Ak by to bolo rusene tak ako pises tak staci SSA preladit frekvenciu a uz nic nerusis. Postuduj este .... a potom este postuduj a potom sa vrat a napis nieco rozumnejsie ....
pekny den vestkym a tym co to vidia ako EW...

Datum: 03.06.2015

Vložil: blu

Titulek: Re: Re: Re: REB Gim.

jedna sa o vysokovykonovu mikrovlnu elektronku VirCaTor (reflexna trioda), problem je s repeativnym spustanim v pulznom rezime, aby sa dosiahol vysledny efekt rusenia v GW/nSec vyziareneho vykonu,Viac info vygooglite "vircator reflex triode"

Datum: 31.12.2014

Vložil: Peter110

Titulek: Re: Re: REB Gim.

Asi pre niečo majú amíci niektoré džambá na analógový systém.

Vyhledávání