internetový armádní magazín

Textron Airland vylepší svůj Scorpion

19.01.2015 12:55

Americká firma Textron Airland chce v letošním roce ještě vylepšit svůj nový lehký bitevní a průzkumný letoun Scorpion. Naplánované úpravy mají zvýšit přitažlivost letounu pro zákazníky. Již dnes se o stroj vážně zajímá několik zemí.

Cena letounu Scorpion je podle uváděných údajů menší než 20 milionů dolarů a náklady na jednu letovou hodinu nemají dosáhnout ani 3 tisíc dolarů, což již bylo prakticky ověřeno.

Jeden z prototypů Scorpionu již absolvoval 140 zkušebních letů v celkové délce 275 hodin. Při těchto zkušebních letech bylo dosaženo rychlosti 843 km/h, dostupu 13700 m a vytrvalosti letu s vnitřní zásobou paliva 4 hodiny a 12 minut.

Vylepšený Scorpion se v červnu letošního roku zúčastní letecké výstavy Paris Air Show 2015. Militarybox, CC BY-SA

                                                        Textron Airland Scorpion

                                                      (foto: tataquax / CC BY-SA

 

Diskusní téma: Textron Airland vylepší svůj Scorpion

Datum: 19.01.2015

Vložil: Deutschmann

Titulek: Motory

No nápad je to dobrý, ale otázkou je jak se dva motory projeví na ceně letové hodiny. Přeci jen jednomotorové stroje jsou většinou provozně levnější.

Datum: 19.01.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Motory

Myslím, že Scorpion má motory nějakého malého dopravního letounu třídy Byznys, kde jsou velmi malé náklady na samotný provoz i údržbu.

Datum: 19.01.2015

Vložil: Mio

Titulek: A co tenhle

Tak jak to vypadá na trhu s lehkými letouny , pokud zvážíme že Aero dotáhne svoje NG, tak Scorpion,Master ,Jak 130, a možná L-15 Falcon budou jasnými konkurenty. Scorpion Textron je velice zajímavý stroj. Tuším, že jeho kvality se brzy ukážou v ostrém nasazení., ať už půjde o výcvik, průzkumné mise nebo útok proti pozemním cílům. Držím Textronu palce.

Datum: 19.01.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: A co tenhle

No právě bych řekl, že všechny tebou zmiňované letouny jsou po všech stránkách silně nad Scorpionem. Pořizovací cena bude také obdobná. Jen ty provozní náklady vyšší. Já jsem velice zvědavý, jak se tomuto stroji bude obchodně dařit. Ale z mého pohledu jsem celkem skeptický...

Vyhledávání