internetový armádní magazín

Turecké námořnictvo získá vrtulníkový nosič

14.05.2015 11:10

Turecko se rozhodlo pro stavbu námořního vrtulníkového nosiče LPD (Landing Platform Dock). Plavidlo bude disponovat možností přizpůsobení pro provoz bojových letounů s krátkým vzletem a kolmým přistáním Lockheed Martin F-35B Lightning II, čímž ho ve své podstatě bude možno považovat za lehkou letadlovou loď.

Na stavbě tureckého plavidla se bude podílet španělská loděnice Navantia, která pomůže s celkovým designem a dodá do Turecka potřebné technologie. Plavidlo bude konstrukčně vycházet ze španělského nosiče Juan Carlos I, který byl Navantií postaven pro španělské námořnictvo, a který také může sloužit pro provoz letounů Harrier (Matador) nebo F-35B.

Použití španělského vzoru při stavbě tureckého plavidla má podle zveřejněných informací výrazně snížit riziko selhání projektu nebo vzniku větších technických problémů. Loď má disponovat výtlakem kolem 13500 t, délkou 171,6 m a šířkou 27 m.

Stavbou tureckého nosiče byla pověřena loděnice v Sedef, která ho má předat již v roce 2021. Militarybox, CC BY-SA

                            španělská loď Juan Carlos I, která bude vzorem pro turecké plavidlo

                                                          (foto: Pielje96 / PD)

 

 

Diskusní téma: Turecké námořnictvo získá vrtulníkový nosič

Datum: 15.05.2015

Vložil: jel

Titulek: f35b

Myslím, že o tyto "vrtulníkové" lodě ještě zájem vzroste, právě díky možnosti na nich provozovat F35B a tím se z toho stává malá letadlová loď a to je věc po které touží asi hodně armád, jen byla mimo jejich možnosti.

Datum: 15.05.2015

Vložil: David

Titulek: Turecké námořnictvo

Trochu mne překvapuje akvizice tak velkého plavidla u tureckého námořnictva, které operuje v relativně omezeném prostoru. Inu, další nárůst bojových schopností Turecka po akvizici nových korvet a ponorek
Španělům se evidentně podařilo vyvinout zajímavou a úspěšnou konstrukci - viz úspěch v Austrálii

Záznamy: 1 - 2 ze 2

Vyhledávání