internetový armádní magazín

Ukrajina urychleně odeslala do Číny druhé výsadkové vznášedlo Bison

03.03.2014 10:20

Ukrajinská loďařská společnost Morje pod vlivem současných událostí na Ukrajině dne 1. března urychleně odeslala do Číny nově postavenou výsadkovou loď na vzduchovém polštáři Projektu 958 Bison. V případě vyhrocení konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem by totiž mohlo při vojenských akcích dojít k poškození, zničení nebo zabavení plavidla, a tím ke značným finančním ztrátám pro ukrajinskou firmu. Plavidlo pravděpodobně ještě nemělo dokončeno všechny plánované testy prováděné před předáním zákazníkovi - vojenskému námořnictvu Číny.

Vznášedla Projekt 958 Bison jsou ukrajinskou verzí původně sovětských a dnes ruských vznášedel Projekt 12322 Zubr. Jedná se v současnosti o největší výsadkové lodě na vzduchovém polštáři na světě. Ukrajina v roce 2009 podepsala smlouvu s Čínou o dodání celkem čtyřech takových lodí čínskému námořnictvu. První dvě plavidla mají být postavena a dodána ukrajinskou firmou, druhé dvě plavidla se následně zrodí v Číně na základě licence. První loď předala ukrajinská firma čínskému námořnictvu v květnu 2013.

Lodě Projektu 958 Bison mají plný výtlak 535 tun, délku trupu 56,2 m a šířku trupu 22,3 m. Jejich maximální rychlost může přesáhnout 60 uzlů. Lodě jsou určeny pro přepravu 140 vojáků a až tří hlavních bojových tanků nebo deseti kolových transportérů velikosti BTR. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Ukrajina urychleně odeslala do Číny druhé výsadkové vznášedlo Bison

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání