internetový armádní magazín

US NAVY nahradí letouny C-2A Greyhound konvertoplány HV-22 Osprey

15.01.2015 14:20

Konvertoplány Bell/Boeing V-22 Osprey pravděpodobně nahradí na letadlových lodích amerického vojenského námořnictva turbovrtulové dopravní letouny Grumman C-2A Greyhound a převezmou tak úkoly přepravy materiálu a osob mezi letadlovými loděmi a pozemními základnami.

Grumman C-2A Greyhoung jehož první prototyp poprvé vzlétl 18. listopadu 1964 je derivátem daleko známějšího palubního letounu včasné výstrahy Grumman E-2 Hawkeye. Jeho hlavním úkolem je zajišťovat spojení mezi letadlovou lodí, respektive celým Úderným svazem letadlové lodě a pevninou, případně jinou letadlovou lodí. Letoun je schopen přepravovat náklad o hmotnosti až 4500 kg nebo 28 osob s vybavením na vzdálenost až 1800 km. Maximální dolet letounu přitom přesahuje 2800 km.

                                                     Grumman C-2A Greyhound

                                                             (foto: USN / PD)

 

V současnosti americké vojenské námořnictvo hledá za stroje C-2A Greyhoung (v provozu je nyní 34 kusů) vhodnou náhradu, protože technická životnost posledně vyrobených letounů (výroba byla ukončena v roce 1989) končí na konci příštího desetiletí. 

                                                 C-2A Greyhound s E-2C Hawkeye

                                                             (foto: USN / PD)

 

Nový dopravní letoun námořnictva musí pochopitelně splňovat řadu jeho požadavků. Zcela zásadní je schopnost přistání na palubě letadlové lodě a schopnost opětovného startu, a to i za zhoršených podmínek na moři. Velmi důležitá je i možnost složení nosných ploch kvůli přepravě palubními výtahy a hangárování v podpalubí, stejně jako zvýšená ochrana proti vlivům mořského prostředí.
Americké vojenské námořnictvo se rozhodlo pro své potřeby pořídit asi námořní verzi stroje Osprey s označením HV-22. Podle zveřejněných informací začne od roku 2018 nebo 2020 s nákupem 4 konvertoplánů Osprey ročně. Celkově plánuje koupit až 48 kusů.

HV-22 Osprey může přepravovat náklad o hmotnosti až 9000 kg nebo 24 osob s vybavením. Militarybox, CC BY-SA

                                                MV-22 Osprey americké námořní pěchoty

                                                                (foto: USAF / PD)

 

Diskusní téma: US NAVY nahradí letouny C-2A Greyhound konvertoplány HV-22 Osprey

Datum: 15.01.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Osprey

Využití konvertoplánů Osprey pro tyto úkoly je určitě zajímavé a nabízející se, ale nejsem si jistý, jestli bude personál námořnictva z těchto strojů tak nadšený jako vrchní velení. Bude to rozhodně něco radikálně nového. Pravdou je, že Osprey se budou moci na letadlových lodích využít i k plnějí jiných úkolů, které klasická letadla nezvládnou a mnohdy odpadne i přenášení materiálu na menší plavidla úderného svazu vrtulníky, protože to udělají konvertoplány přímo.

Vyhledávání