internetový armádní magazín

Útočné pušky nové generace pro ruskou armádu

13.11.2014 17:05

Ruské ozbrojené síly začnou od příštího roku přebírat útočné pušky nové generace a jejich speciální příslušenství spadající do soupravy ruského vojáka - Ratnik. První série nových pušek má podle zástupců vojensko-průmyslové komise čítat asi 50 tisíc kusů. K dnešnímu dni však zatím není rozhodnuto, zda půjde o útočné pušky AK-12 společnosti Kalašnikov, nebo zbraně 6P67 (A-545/A-762, Kokšarov AEK-971/AEK-973) firmy KMZ. Státní skoušky obou typů pušek ve variantách pro náboje 5,45x39 i 7,62x39 již byly dokončeny. Volba ministerstva obrany je očekávána do konce listopadu.

Puška společnosti KMZ prošla podle dostupných zpráv zkouškami naprosto hladce. Zato puška Kalašnikova zaznamenala řadu problémů s kvalitou, bezpečností, přesností a cenou, a vojáci ji v původní podobě odmítli. Společnost Kalašnikov musela vynaložit dodatečné finanční prostředky na odstranění nedostatků zbraně a na dokončení zkoušek. Vyřazení pušky AK-12 zabránila velká prestiž značky Kalašnikov, která bezpochyby bude hrát i velkou roli v konečném rozhodování.

                                                     AEK-971 staršího provedení

                                                    (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

AK-12 ani 6P67 nejsou žádnými revolučními konstrukcemi. Kalašnikov zvolit zcela konzervativní přístup a jeho nová zbraň je přímým pokračováním linie AK se všemi plusy i mínusy, tak jak jsou u těchto zbraní známé. Zbraň je pravděpodobně vrámci tradic velmi odolná a jednoduchá na údržbu, ale také tradičně v porovnání se západní konkurencí hůře dílensky zpracovaná. V případě pušky od KMZ jde o poměrně starou mírně inovovanou konstrukci, které se v minulosti nedostalo patřičné přízně. Jde o zbraň s tzv. balanční mechanikou (Haemmerli system), která jí dává znatelně větší přesnost při střelbě dávkou. Dá se říct, že puška je nyní oděna do poměrně dobře vyhlížejícího kabátu, což jí určitě na oblíbenosti nějaký "bodík" přidá. Reference na tuto pušku používanou ve starším provedení speciálními jednotkami jsou velmi dobré. Militarybox, CC BY-SA

 

Diskusní téma: Útočné pušky nové generace pro ruskou armádu

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání