internetový armádní magazín

V Indii byly zahájeny testy letounu Su-30MKI schopného používat střely BrahMos-A

19.03.2015 09:55

Podle rusko-indické společnosti BrahMos Aerospace, byly v Indii zahájeny letové testy prvního zkušebního letounu Suchoj Su-30MKI upraveného pro použití nadzvukových řízených střel typu BrahMos-A. Příprava druhého zkušebního exempláře letounu probíhá podle plánu a s jeho dokončením a zapojením se do zkoušek se počítá během letošního roku.

Letouny Su-30MKI musí pro získání schopnosti použití řízených střel BrahMos-A podstoupit několik zásadních vnitřních změn. Nejdůležitější je pochopitelně přesun a úprava některých nosných prvků. U původních Su-30 totiž nebylo počítáno s přenášením tak těžkých a rozměrných střel jako je BrahMos. Současně je třeba poznamenat, že letecká verze střely BrahMos je oproti základnímu provedení asi o půl metru kratší a půl tuny lehčí.

Indie počítá s úpravou asi 42 (nepočítaje dva zkušební exempláře) letounů Su-30MKI na verzi schopnou používat řízené střely BrahMos-A. Pořízeno má být 200 kusů střel v celkové ceně 1,1 miliardy dolarů.

Schopnost používat řízené střely BrahMos-A získají v blízké budousnosti i ruské letouny typu Su-30SM. Ruské ministerstvo obrany již spustilo projekt patřičné úpravy letounů. Militarybox, CC BY-SA 

                                            model letounu Su-30MKI se střelou BrahMos-A

                                                          (foto: Allocer / CC BY-SA)

 

 

Diskusní téma: V Indii byly zahájeny testy letounu Su-30MKI schopného používat střely BrahMos-A

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání