internetový armádní magazín

V Polsku byl zahájen vývoj nového protitankového systému

11.08.2014 14:55

V Polsku byl zahájem vývoj nového protitankového raketového systému krátkého dosahu. Systém se nazývá Pirat a jeho tvůrcem je společnost Mesko, která dostala technické zadání od polského ministerstva obrany a asi 47 milionů zlotých od polského ministerstva financí na vývojové práce. 

Systém Pirat má disponovat laserovým poloaktivním naváděcím systémem svých protitankových řízených střel. Ty májí mít alternativně tři různé typy bojových hlavic - kumulativní, fragmentové a termobarické. Dosah střel se má pohybovat kolem 2,5 km, což je polle stanoviska polské armády dost pro většinu misí na bitevním poli. Jejich hmotnost má být asi 10 kg, přičemž přibližně čtvrtina této hmotnosti má připadat na bojovou hlavici.

Přenosné odpalovací zařízení systému Pirat bude vybaveno zaměřovačem pro denní i noční podmínky, laserovým ozařovačem, elektronickým kompasem a navigačním systémem GPS.

První testy systému Pirat mají proběhnout v roce 2015 a sériová výroba má být zahájena v roce 2017 nebo 2018.

U polských ozbrojených sil má systém Pirat doplňovat již zavedený, v Polsku licenčně vyráběný izraelský systém Spike-LR. Předpokládá se, že cena systému Pirat bude v porovnání s cenou systému Spike-LR asi třetinová.

V nedávné době mělo Polsko eminentní zájem o spolupráci na výrobě ukrajinských protitankových systémů Luč Corsar (Korsar), v podstatě s téměř totožnými technickými parametry a systémů Barrier. Jestli má nový polský systém Pirat nějakou vazbu na ukrajinský výrobek Korsar není jasné, ale není to možno úplně vyloučit.  Militarybox, CC BY-NC-SA

 

 

Dřívější zpráva 7.11.2013:  Polsko má zájem o ukrajinské PTŘS 

 

Dřívější zpráva 27.7.2013: Korsar - nový ukrajinský lehký protitankový komplex

 

Diskusní téma: V polsku byl zahájen vývoj nového protitankového systému

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání