internetový armádní magazín

Velká Británie je připravena uzavřít smlouvu na první sériové letouny F-35B Lightning II

29.10.2014 10:45

Podle vyjádření představitelů britského ministerstva obrany je Velká Británie připravena k závazné objednávce první čtyřkusové série bojových letounů nové generace s krátkým startem a kolmým přistáním Lockheed Martin F-35B Lightning II.

Letouny F-35B se mají postupně stát součástí leteckých skupin na nových letadlových lodích třídy Queen Elisabeth a být umístěny i na pozemních základnách britského letectva (Royal Air Force).

Uzavření formální smlouvy na dodávku prvních sériových letounů F-35B pro Velkou Británii je očekáváno v horizontu několika málo týdnů. Smlouva by měla kromě samotných letadel zahrnovat i dodávky potřebného pozemního vybavení a náhradních dílů. Předpokládá se, že dodávky letadel začnou v polovině roku 2016, a že v první fázi bude celkem pořízeno 14 strojů.

                                          britský letoun F-35B na americké základně Englin

                                                        (foto: RAF / Pete Mobbs / OGL)

 

Ministerstvo obrany Velké Británie podepsalo smlouvu na dodávku tří letounů F-35B určených pro testování a hodnocení již v březnu 2009. První z těchto zkušebních strojů byl převzat v červenci 2012 a stejně jako další dva následné stroje je dislokován na americké letecké základně Englin na Floridě. V září 2013 byl objednán čtvrtý stroj, který se připojí k jednotce počátkem roku 2016. Jednotka převezme úlohu výcviku britských pilotů a techniků v USA.

Velká Británie hodlá celkově pořídit minimálně 48 letounů F-35B. Na jejich výrobě se nemalou měrou podílí řada britských společností jako např. BAE Systems, Cobham, UltraElectronic, Rolls-Royce nebo Martin-Baker. Britské společnosti odpovídají za produkci zadních částí trupu, palivového systému a systému záchrany pilota. Militarybox, CC BY-NC-SA 

 

 

 

Diskusní téma: Velká Británie je připravena uzavřít smlouvu na první sériové letouny F-35B Lightning II

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

Prozdravi.cz