internetový armádní magazín

Velká Británie se vážně zajímá o možnost nákupu japonských protiponorkových letounů

08.01.2015 07:55

Velká Británie jedná s Japonskem o možnosti získat pro britské letectvo (RAF - Royal Air Force) nové japonské hlídkové a protiponorkové letouny P-1 vyráběné japonskou společností Kawasaki Heavy Industries. První informační britsko japonské schůzky na toto téma údajně proběhly již v červenci loňského roku na letecké výstavě Farnborough Air Show.

Japonské stroje Kawasaki P-1 jsou britskými odborníky považovány za hlavního uchazeče o místo u britských leteckých sil na pozici hlídkových a protiponorkových letounů, které mají obnovit ztracené britské schopnosti po zrušení příliš drahého domácího programu letounu Nimrod. Dalšími britskými možnostmi v této oblasti je získání nabízených amerických letounů Boeing P-8 Poseidon, nebo případně Lockheed Martin SC-130J Hecules Sea. Letouny P-8 Poseidon však byly již dříve britskými specialisty na oblast námořního letectva a protiponorkového boje značně krizovány pro svoji koncepci orientovanou na vyhledávání ponorek se středních výšek a pochybnou účinnost.

                                            prototyp XP-1 v doprovodu letounu P-3C

                                                   (foto: Eigenes Werk / CC BY)

 

Japonský hlídkový a protiponorkový letoun Kawasaki P-1 je založen na tradičním konceptu vyhledávání ponorek při letu v malých výškách, který vyhovuje britským představám. Jedná se o špičkový stroj vybavený řídícími a elektronickými systémy s přenosem informací pomocí optických vláken a diponující širokým spekrem těch nejmodernějších průzkumných prostředků do kterého patří např. vyhledávací radilokátor Toshiba HPS-106 a detektor magnetických anomálií nové generace.

První letouny Kawasaki P-1 přišly k japonským leteckým silám v březnu 2013. Tyto letouny jsou součástí první třináctikusové objednávky. V letošním roce by měla následovat druhá objednávka asi na dvacet strojů. Předpokládá se, že pro japonské potřeby bude celkem objednáno 70 až 80 hlídkových a protiponorkových letadel P-1.

V případě britsko japonské dohody by britský letecký průmysl mohl teoreticky získat možnost koprodukce letounů P-1 a využít výsledků vývoje prodeného ve prospěch letounu Nimrod MRA.4. Bylo by možné použít radarovou a další průzkumnou techniku založenou na britských technologiích, což v případě pořízení amerických P-8 Poseidon nebude možné. Militarybox, CC BY-SA

                          Kawasaki P-1 ve společnosti amerického letounu Boeing P-8 Poseidon

                                                              (foto: USN / PD)

 

Diskusní téma: Velká Británie se vážně zajímá o možnost nákupu japonských protiponorkových letounů

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání