internetový armádní magazín

Venezuelská námořní pěchota zařadí do výzbroje čínská kolová BVP

17.08.2014 08:55

Venezuela pokračuje v poměrně rozsáhlých nákupech ruské a čínské vojenské techniky, ručními zbraněmi počínaje a stíhačkami a transportními letouny konče. V minulých dnech bylo např. oznámeno, že námořní pěchota venezuelských ozbrojených sil zařadí do své výzbroje šedesát moderních čínských kolových bojových vozidel pěchoty VN-1.

VN -1 je exportní označení pro stroje známé jako ZBL-09, obrněná kolová vozidla s konfigurací podvozku 8x8, která byla zařazena do výzbroje čínské armády asi v roce 2009. Tato vozidla mají bojovou hmotnost asi 20 tun, délku kolem 8 m, šířku 2,1 m a celkovou výšku asi 3 m. Jsou vyzbrojena 30mm rychlopalným kanónem a 7,62mm spřaženým kulometem. Mohou být vybavena i odpalovacím zařízením PTŘS. O jejich pohon se stárá v Číně licenčně vyráběný německý dieselový motor Deutz BF6M1015C s výkonem 328 kW. Vozidla mají tříčlennou bojovou osádku a mohou přepravovat výsadek v počtu sedmi až deseti vojáků.

Celkově patří ZBL-09 k nejmodernějším vozidlům, jaké mají čínské ozbrojené síly ve výzbroji, a které jsou i aktivně nabízeny na export. Od základního provedení kolového BVP je odvozeno i několik dalších typů vozidel určených např. k protitankovému boji, k protivdušné obraně nebo sloužících jako nosiče kanónových houfnic. Militarybox, CC BY-NC-SA 

 

Diskusní téma: Venezuelská námořní pěchota zařadí do výzbroje čínská kolová BVP

Datum: 18.08.2014

Vložil: Terminator

Titulek: ZBL-09

Nedokážu posoudit, kdo je lepší plavec, ale dle obrázku, tedy vizuelně vypadá číňan lépe - moderněji než ruské BTR

Datum: 18.08.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: ZBL-09

Samozřejmě, "číňan" vypadá podstatně moderněji, přesně dle současných trendů - otom nemůže být řeč. BTR-ka jsou však široce užívána u jednotek námořní pěchoty, mají motor vzadu což přináší pro plavbu řadu výhod a proto usuzuji, že jsou lepším plavcem. Možná však, že tato vlastnost není pro Venezuelce tak podstatná a dávají přednost výhodám zadní výstupní rampy.

Datum: 18.08.2014

Vložil: Juno

Titulek: BVP

Ta čínská vozítka vypadají celkem dobře, pokud mají i dobrou cenu, tak se není čemu divit, že si je někdo koupí. Otázkou zůstává jaká je jejich kvalita, to však tady asi nedovedeme posoudit. Nemyslím si však, že by to mělo být nějaké katastrofální, protože když to má německý motor, možná i převodovku, ruské zbraně ......

Datum: 17.08.2014

Vložil: David

Titulek: Čínská BVP

Poměrně překvapivá akvizice vzhledem k tomu, že Venezuela zakoupila již poměrně velké množství ruských BTR-80/82 (270 ks?)

Datum: 18.08.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Čínská BVP

Máte pravdu. Spíše bych pochopil akvizici čínských transportérů pro řadové pozemní jednotky a BTR, což budou určitě lepší plavci než čínské stroje pro námořní pěchotu.

Vyhledávání