internetový armádní magazín

VI. ročník Soutěže průzkumných hlídek

20.08.2014 12:00

Ve dnech 25. až 29. srpna 2014 se uskuteční v areálu barákového tábora Potštát a ve Vojenském újezdu Libavá VI. ročník Soutěže průzkumných hlídek velitele 102. průzkumného praporu generála Karla Palečka.                                             

Příslušníci prostějovského průzkumného praporu ve spolupráci s občanským sdružením Červené barety připravili pro příslušníky Armády České republiky náročný pěti etapový závod s cílem prověřit a porovnat praktické a teoretické dovednosti, znalosti a schopnosti jednotlivých průzkumných hlídek součástí a zařízení AČR.

V šestém ročníku soutěže poměří své síly celkem 20 družstev, což je rekordní a také maximální počet možných účastníků závodu. Zastoupeny jsou týmy pořádajícího praporu, 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 15. ženijního pluku, Univerzity obrany i družstvo aktivních záloh.

V letošním roce se soutěžící mohou těšit na 12 hlavních a 4 doplňkové disciplíny, přičemž nejdůležitější, která může změnit konečné pořadí, je naplánována na poslední etapu závodu. V průběhu čtyřech dnů vojáci překonají více jak 90 kilometrů obtížným terénem s převýšením od 380 do 620 metrů nad mořem s nesenou výstrojí a výzbrojí o váze nejméně 20 kilogramů. Pod taktickým námětem budou plnit úkoly ve dne i v noci, jako například překonávání vodní plochy, přepad budovy, vojensko-praktické lezení se zaujetím palebného stanoviště či střelby z útočné pušky CZ 805 BREN A2 a pistole vz 75 PHANTOM. 

Soutěž průzkumných hlídek, která vedle odborných znalostí vyžaduje i fyzickou zdatnost, psychickou odolnost, sladěnost, souhru a spolupráci v týmu, není pro každého. Každoročně, zpravidla čtyři až pět družstev v průběhu soutěže musí odstoupit a cílovou páskou neproběhnou. Vítězná příčka loňského ročníku patřila družstvu 42. mechanizovaného praporu z Tábora a putovní pohár tak poprvé v historii soutěže opustil Prostějov.

Ve čtvrtek dne 28. srpna 2014 se od 11,00 hodin v prostoru Barákového tábora Potštát uskuteční návštěvní den VI. ročníků Soutěže průzkumných hlídek, a to za účasti hlavních představitelů AČR, velitelů brigád, pluků a praporů a dalších hostů. Velitel 102. průzkumného praporu podplukovník René Sabela seznámí přítomné s průběhem celého závodu a hosté budou mít možnost podpořit své favority v závěrečném finiši závodu. Návštěvní den bude ukončen slavnostním vyhodnocením soutěže.

Myšlenka uspořádat závod průzkumných hlídek vznikla již v roce 2006 a v roce následujícím se uskutečnil historicky první ročník soutěže, tehdy určený především k poměření sil příslušníků bojových jednotek 102. průzkumného praporu. V letech 2008 až 2010 pak Soutěž pokračovala ve spolupráci s Klubem výsadkových veteránů a podporou sponzorů.
Roky 2011 a 2012 byly o Soutěž průzkumných hlídek ochuzeny, jelikož  vojáci 102. pzpr plnili úkoly v rámci 8. jednotky PRT v Afghánistánu s následnou obnovou bojeschopnosti. 102. průzkumný prapor generála Karla Palečka, Prostějov,  Militarybox, internetový armádní magazín

 

FOTOGALERIE 102. průzkumného praporu - V. ročník Soutěže průzkumných hlídek (26.-29. 8. 2013)

 

Vyhledávání