internetový armádní magazín

Vietnam modernizuje transportéry BTR-152

20.03.2014 12:55

Vietnamská armáda se pustila do rozsáhlé modernizace starých sovětských obrněných transportérů BTR-152, které jsou stále v její výzbroji. Tyto lehké kolové obrněnce jsou u vietnamským jednotek velmi populární, ale za dlouhá léta používání jsou silně opotřebované a jejich technické parametry již neodpovídají současným požadavkům. Byl proto připraven speciální modernizační program, který má prodloužit jejich život, zlepšit mobilitu a dostat je celkově do souladu se současnou dobou.

 

Modernizační program transportérů BTR-152 zahrnuje především výměnu starých benzínových motorů novými dieselovými jednotkami, výměnu převodovek a spojek, instalaci nových brzd s hydraulickými posilovači, instalaci posilovačů řízení, úpravu zavěšení kol a centrálního systému huštění pneumatik, novou elektroinstalaci a nová světla, nové radiostanice, nový ventilační systém, instalaci automatického protipožárního systému, instalaci nových polstrovaných sedadel a úpravu karoserie.

Původní sovětský obrněný transportér BTR-152 byl navržen v roce 1946 německým konstruktérem Fittermanem. Jako podvozku bylo využito připravovaného sovětského nákladního automobilu 6x6 ZIS-151. Pohon byl zajišťován benzínovým řadovým šestiválcem ZIS-123 (ZIL-123) o výkonu 110 koní. Sériová výroba transportérů byla zahájena v roce 1950 a probíhala do roku 1962 v dlouhé řadě různých verzí. 

Vozidlo bylo schopno dosáhnout maximální rychlost 75 km/h, dojezd s vniřní zásobou paliva (300 l) byl asi 600 km. Militarybox, CC BY-NC-SA 

 

Diskusní téma: Vietnam modernizuje transportéry BTR-152

Datum: 23.03.2014

Vložil: David

Titulek: Osvědčená konstrukce

Vzpomínám si na jeden starší článek v Tankomasteru, kde se snažili analyzovat válku v Čečensku - a došli k závěru, že pro podobný moderní konflikt by byl nejlepší - právě starý BTR-152. A když se tak podívám na dnešní BPM-97/2000 a jeho moderní odvozeniny, tak bych řekl, že i to ukazuje na určitý trend v obrněné technice.
A MRAPy, to bylo atypické řešení pro atypické podmínky

Datum: 23.03.2014

Vložil: Pepa

Titulek: Re: Osvědčená konstrukce

Jo, BMP-97 je jak pokračovatel BTR-152. Vezme se prostě podvozek nějakého schopnějšího náklaďáku s dobrou průchodností terénem, posadí se na to pancéřovaná krabice a levný transportér je na světě. Pro plnění některých úkolů asi není nic sofistikovanějšího potřeba.

Datum: 20.03.2014

Vložil: Pepa

Titulek: BTR-152

Je to stařešina, ale když na něm vymění svěchno, co je v článku napsané, tak to určitě bude vozítko schopné další služby - jednoduché, nenáročné a pro vietnamské podmínky vhodné.

Datum: 20.03.2014

Vložil: Keldor

Titulek: Možná ani ne

Pro mě to zase takové překvapení není. Prostě když je nějaké vozidlo populární a oblíbené tak dokáže ve výzbroji vydržet opravdu hodně dlouho. A navíc od terenu ve vetnamu by se moderní přetížené MRAPy moc nehodily.

Datum: 20.03.2014

Vložil: David

Titulek: Překvapivé

Přijde mi až neuvěřitelné, že tyto zastaralé a koncepčně překonané stroje stále slouží. To, že slouží v chudých afrických zemích, to ještě chápu. Ale v případě Vietnamu, který ekonomicky výrazně roste a mohutně investuje do zbrojení, je to překvapující

Vyhledávání