internetový armádní magazín

Vietnam zvažuje nákup tanků T-90

14.01.2014 11:20

Podle zatím neoficiálních zpráv vietnamská armáda na základě ruské nabídky zvažuje možnost modernizace provozovaných hlavních bojových tanků typu T-72 a nákup nových tanků T-90S (nebo SM?) v Rusku.

Vietnam má ve výzbroji svých pozemních jednotek tanky typů T-54/T-55 a T-72. Všechny tanky uvedených typů však byly pořízeny ještě v bývalém Sovětském svazu před desítkami let a jejich současná bojová hodnota je již poměrně malá. Tyto zastaralé tanky se mohou jen těžko srovnávat s nejmodernějšími obrněnci potenciálního protivníka - Číny. Vietnam se sice snažil své starší tanky T-54/T-55 modernizovat a vyjednával i se Slovinskem a Izraelem o jejich vybavení systémem řízení palby, aktivním pancéřováním typu Blazer a novým pohonným agregátem ale bezvýsledně.

Tanky T-54/T-55 by však ani po provedené modernizaci již úplně neodpovídaly současným představám a požadavkům, a tak ruská nabídka je pro Vietnam dobrou příležitostí k provedení technické obrody tankových vojsk. Militarybox, CC BY-NC-SA

Diskusní téma: Vietnam zvažuje nákup tanků T-90

Datum: 14.01.2014

Vložil: Terminator

Titulek: Vietnam a tanky T 90 SM

Pro Vietnam by to byl asi super nákup, může mi někdo dát vědět zda pro mne nejnovější varianta T 90 SM nebo AM je pouze exportní nebo tento stroj zavádí i ruská arm. Popřípadě zda může někdo srovnat T 90 třeba s Leopardy nebo Abramsy. Díky

Datum: 14.01.2014

Vložil: nesher

Titulek: Re: Vietnam a tanky T 90 SM

To zda ruská armáda zavádí i T 90 SM nevím, ale jisté srovnání s cizími tanky existuje, nicméně nikoli s Abramsem či Leopardem 2, ale (světe div se) s indickým Arjunem.
A z posledních srovnávacích testů nevyšel T 90 vůbec dobře. Přičemž Arjun (který Indové vyvýjejí snad už třicet let) rozhodně není žádný zázrak.
O těch srovnávacích testech pasali loni v v létě ATM s tím, že by měly být relativně objektivní, v indické armádě totiž, co se tanků týče, existují dvě kliky - pro T 90 a pro Arjun, které se navzájem hlídaly,aby byly podmínky objektivní.
Arjun překonával T 90 skoro ve všech parametrech, rozhodně v přesnosti a rychlosti palby (lepší systém řízení palby, kanón i munice), lepší ochrana posádky atp. Přeci jen T 90 nezapře původ v T 72. Je to několik málo let zpátky co se dokonce velmi nechvalně vyjádřil o T 90 i velitel ruských pozemních sil - http://www.natoaktual.cz/na_media.aspx?r=na_media&c=A110316_150935_na_media_m02

Datum: 15.01.2014

Vložil: Semtam

Titulek: Re: Re: Vietnam a tanky T 90 SM

Vyjádření ruského velitele je trochu víc zavádějící, pokud T-90A stojí 4 mil. USD tak Leopard by stál kolem 1,4 mil USD. Praxe je taková, že nová verze stojí 7-8 mil. USD. Pokud ovšem nemyslel staré stroje. Viděl bych to spíš jako nátlak na tamní závody. Ruská armáda se už těší na Armatu :D Jinak testy v Indii těžko soudit i přes "nezaujatost" kdyby byl Arjun tak supr, tak už brázdí Indií dávno. Jinak T-90 ukázal své kvality v Malajsii, atd. Ale je fakt, že to není poslední výkřik techniky. T-90MS to už je kvalitativně úplně jiná mašina :)

Datum: 14.01.2014

Vložil: Militarybox

Titulek: Re: Vietnam a tanky T 90 SM

Pokud je nám známo, tak ruská armáda tanky T-90AM neobjednala a myslíme si, že ani neobjedná.

Vyhledávání

 

 

 

 

 

 

 

 

      PODPOŘTE MILITARYBOX