internetový armádní magazín

Vrtulníky Ka-52K pro výsadkové lodě třídy Mistral

08.08.2014 08:40

Na výstavě "Den inovací" Ministerstva obrany RF, která se konala ve dnech 4. až 5. srpna bylo opětovně potvrzeno, že ruské vojenské námořnictvo obdrží ve velmi blízké době první objednané námořní bitevní vrtulníky Kamov Ka-52K Katran, které jsou speciální verzí známých a již rozšířených strojů Ka-52 Alligator.

                                                             Kamov Ka-52 Alligator

                                                             (foto: Doomych / PD)

 

Představitelé společnosti Kamov na výše uvedené výstavě uvedly, že první sériové vrtulníky budou námořnictvu dodány do konce letošního roku a začnou působit na výsadkové lodi Vladivostok francouzské třídy Mistral, která by měla být ruskému námořnictvu podle plánu předána francouzskými loděnicemi v říjnu.

Námořní vrtulníky Ka-52K budou oproti základní verzi Ka-52 vybaveny upraveným podvozkem, skládacími listy rotorů a skládacími křídly. Stroje dostanou výrazně lepší antikorozní ochranu, která je běžná u vrtulníků působících na palubách námořních lodí, podle požadavků námořnictva upravenou avioniku a zbraňový systém umožňující použití nových zbraní, včetně protilodních řízených střel.

Ruské námořnictvo si zatím objednalo 32 kusů vrtulníků Kamov Ka-52K Katran jako výzbroj čtyř osmičlenných operačních skupin dvojice výsadkových lodí třídy Mistral. Na palubách Mistralů je mají doplňovat skupiny víceúčelových vrtulníků Ka-29. Militarybox, CC BY-NC-SA 

                                                    maketa vrtulníku Ka-52K Katran 

                                                     (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

 

 

Dřívější zpráva 9.10.2013: Ruské ministerstvo obrany objedná výrobu palubních vrtulníků Ka-52K

 

Dřívější zpráva 8.8.2012: Zahájena stavba palubních vrtulníků Kamov Ka-52K

 

Diskusní téma: Vrtulníky Ka-52K pro výsadkové lodě třídy Mistral

Datum: 08.08.2014

Vložil: Pepe

Titulek: Ka-52K

Ka-52K pro lodě Mistral je "to pravé ořechové", jen jestli Rusové ty Mistraly dostanou, protože válka sankcí se začíná rozhořívat (až si obě strany způsobí navzájem miliadové škody a obyčejní lidé na to patřičně doplatí, pak se možná nějak dohodnou).

Datum: 08.08.2014

Vložil: Jirka4form

Titulek: Ka-52

Alligator je překrásný bitevní vrtulník, v současnosti se mu nemůže nic rovnat, prostě je trošku jiný. Upravit ho i pro použití na námořních plavidlech bylo asi dobré rozhodnutí.

Vyhledávání