internetový armádní magazín

Vývoj japonského letounu páté generace

16.04.2014 09:45

Japonsko se připravuje na vývoj vlastního víceúčelového bojového letounu páté generace, protože podle japonské vlády má vývoj vlastního bojového letounu zásadní význam pro národní bezpečnost. Letoun bude vyvinut na základě již delší dobu společností Mitsubishi připravovaného technologického demonstrátoru, známého pod označením ATD-X Shinshin. Nový letoun F-3 bude nahrazovat ve výzbroji japonských leteckých sil zavedený stroj F-2, který vznikl v Japonsku jako derivát velmi úspěšného amerického stroje F-16 Fighting Falcon.

                                                                 Mitsubishi F-2A

                                                          (foto: A&W / CC BY-SA)

 

Vlastní vývoj letounu F-3 má být podle posledních japonských plánů zahájen na přelomu let 2016 a 2017 a podle vyjádření představitelů japonského ministerstva obrany jsou zvažovány dvě možné cesty: Buď zcela samostatný japonský vývoj, nebo přizvání do vývoje nějakého významného zahraničního partnera (pravděpodobně některého amerického leteckého výrobce). Definitivní rozhodnutí o zvolené cestě má padnout v roce 2018.

První let technologického demonstrátoru ATD-X Shinshin byl připravován na květen letošního roku, ale byl o několik měsíců odložen. Předpokládá se, že vývoj demonstrátoru bude dokončen asi v roce 2017, ale již v roce 2015 bude stroj k dispozici vojenskému letectvu k provádění testů. Na základě výsledků testů demonstrátoru se mají identifikovat klíčové technologie, které mohou být použity ve vývoji F-3. Na letounu Shinshin mají být v širokém měřítku uplatněny technologie stealth a nové kompozitní materiály, stroj má disponovat radiolokátorem s aktivní sfázovanou anténou, systémem řízení po optických vláknech a motory s měnitelným vektorem tahu. K realizaci je připravován též systém řízení letu SRFCC, který má zajišťovat maximální možnou míru ovladatelnosti stroje i v případě jeho poškození. Militarybox, CC BY-NC-SA

                                                         model demonstrátoru ATD-X

                                                           (foto: Hunini / CC BY-SA)

 

 

 

Dřívější zpráva: Japonské ministerstvo obrany požaduje prostředky na stavbu a zkoušky letounu ATD-X

 

 

Diskusní téma: Vývoj japonského letounu páté generace

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání