internetový armádní magazín

Vývoj rusko-francouzského bojového vozidla Atom byl francouzskou stranou pozastaven

03.04.2014 11:55

Podle francouzské tiskové agentury AFP, společnost Renault Trucks Defense pozastavila práce na společném rusko-francouzském projektu perspektivního kolového bojového vozidla pěchoty Atom s ruskou společností Uralvagonzavod. Důvodem má být postoj Ruska k řešení krizové situace na Ukrajině a připojení Krymu k Rusku. 

Kolové bojové vozidlo pěchoty Atom má být podle původního projektu vybaveno motorem švédské firmy Volvo. Francouzská společnost Renault Trucks Defense, která je součástí skupiny Volvo AB a musí respektovat rozhodnutí skupiny a švédské vlády, která uvedla, že by mohla dohodu mezi Renault Trucks Defense a ruskou společností Uralvagonzavod blokovat.

                                               vozidlo Atom na výstavě Nižním Tagilu 

                                                      (foto: A. Kitajev / CC BY-SA)

 

Dohoda o společném vývoji perspektivního kolového bojového vozidla pěchoty byla uzavřena mezi Renault Trucks Defense a Uralvagonzavodem v únoru roku 2013. Již v září byl demonstrátor vyvíjeného vozidla pojmenovaného Atom předveden na výstavě v ruském Nižním Tagilu. Vozidlo je vyvíjeno na základě francouzského kolového bojového vozidla VBCI, má disponovat bojovou hmotností kolem 32 tun, délkou 8,2 m, šířkou 2,5 m a výškou po strop věže asi 3 m.  Maximální rychlostí vozidla má být až 100 km/h a jeho dojezd 750 km. V základní verzi bojového vozidla pěchoty by vozidlo mohlo být vyzbrojeno ruským rychlopalným kanónem ráže 57 mm. Militarybox, CC BY-NC-SA

Diskusní téma: Vývoj rusko-francouzského bojového vozidla Atom byl francouzskou stranou pozastaven

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání