internetový armádní magazín

Zdokonalená řízená střela LAHAT

11.03.2014 12:50

Izraelská společnost IAI připravila zdokonalený model své vrtulníkové verze laserem naváděné protitankové řízené střely LAHAT. Nový model může při vypuštění z větší výšky zasáhnout cíl ve vzdálenosti až 13 km. Střela i s tubusem má hmotnost pouze 13 kg a délku 97,5 cm. Může být vypouštěna pomocí čtyřnásobného odpalovacího zařízení amerických řízených střel Hellfire, a to jak z vrtulníků, tak i bezpilotních letadel, pozemních vozidel nebo člunů.

   

        LAHAT                        LAHAT - střela pro vrtulníky ve čtyřnásobném odpalovacím zařízení 

  (foto: Spike78 /                                               (foto: Wikibob / PD)

      CC BY-SA)

 

Střela LAHAT byla původně vyvinuta pro odpalování z tankových kanónů ráží 105 a 120 mm izraelských tanků Merkava. Veřejnosti byla představena v roce 1992 a o něco později začala být nabízena i na export, a to jako řízená munice pro "západní" tanky. Do výzbroje si ji zatím vybrala armáda jihoamerického Chile (tanky Leopard 2) a armáda Indie (anky Arjun). 

V roce 2009 byla představena první verze střely LAHAT určená pro použití vrtulníky a pěchotou.

LAHAT má v základní verzi hmotnost 12,5 kg (některé prameny uvádějí 13 kg), hmotnost tandemové bojové hlavice 4,5 kg, délku 97,5 cm a průměr 105 mm. Dosah střely vystřelené kanónem se pohybuje kolem 8 km. Militarybox, CC BY-NC-SA

 

Diskusní téma: Zdokonalená řízená střela LAHAT

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání