internetový armádní magazín

Diskusní téma: Ruské bezosádkové bojové vozidlo Udar je připraveno ke zkouškám

Datum: 04.08.2016

Vložil: vombat

Titulek: Pletou se největší vojenské mozky planety?

Pěkně jsme se rozepsali. :) Tak tedy jsem na řadě jako „advokát telerobotů“.

Nuže možnost jaderné výměny je nyní menší než za studené války. Za ní docházelo ke konfrontaci moderních zbraní v tzv zástupných válkách např: Korea, Vietnam, Afghánistán. A i dnes nebo budoucnu by válka v níž by proti sobě stáli moderní zbraně vypadala podobně. Jak by v ní obstáli současní vzdušní teleroboti?

1 Odolnost proti EM pulzu
Elektronika současných konvenčních bojových letounů je v podstatě určující pro jejich bojovou hodnotu Mig29, F 18 může mít drak motor atd vyvinuté v roce 1989. Ovšem dejte jim moderní elektroniku roku 2016 a máme tu moderní letoun generace 4++. Touto elektronikou je moderní letoun prošpikován, nadit a obmotán a z toho se odvíjí jeho odolnost vůči EM . Uvažme jen způsob elektroimpulzního řízení…Naproti tomu dron má elektroniky méně a navíc v kompaktnější formě možnost stínění a odolnosti je tedy vyšší než u konvenčního letounu. Plus pro drony!

2 Možnost proniknutí moderní PVO
Jednou z nejobávanějších zbraní pro moderní PVO jsou střely s plochou dráhou letu. Je to díky jejím malým rozměrům a profilu letu při kterém „kopírují terén a češou vegetaci“ Dovolím si tvrdit že taktéž malorozměrný dron má vzhledem k své aerodynamice, pohonu, způsobu řízení minimálně stejné neli lepší předpoklady pro česaní terénu a skrytý úder. Plus pro drony!

3 Možnost zahlcení PVO
Střely s plochou dráhou letu také můžou v extrémně bráněném prostoru zahltit PVO svým počtem na který PVO prostě nebude stačit. Drony v podobném případu mají možnost návratu a opětovného úderu. Zahlcenost PVO tím stoupá. Plus pro drony!

Nasazení dronů tam kde jim to umožní jejich dolet proti modernímu protivníku s silnou PVO právě proti PVO respektive jejímu umlčení a podobným úkolům by bylo stejně efektivní neli efektivnější než nasazení konvenčních letounů a střel s plochou dráhou letu.

Prototypy
Stealth technologie s kterou přišli Amíci také ještě nebyla prověřena proti silné PVO přesto ji již všichni velcí hráči vyvíjí a zařazují do výzbroje stealth stroje. No a Amící přišli i s prototypy velkých létajících telerobotů které mají doplnit či nahradit konvenční letouny X 45, X47. No a ostatní velcí hráči už je vyvíjí také. Evropa Neuron, Rusko Skat atd. Nejvyšší vojenské autority nejsilnějších států světa jsou přesvědčeni že vzdušní teleroboti mají budoucnost a vyvíjí stále větší a účinnější drony! Že by se všichni mýlili to se snad v historii ještě nestalo! Pravděpodobnost něčeho takového je mizivá. Zato je velmi pravděpodobné že nespočtu typů vzdušných telerobotů bude patřit budoucnost na bojištích a to nejen v protiteroristických či neokoloniálních válkách ,ale i v případných zástupných válkách kdy proti sobě budou stát nejmodernější zbranové systémy. Dokonce v nich bude jejich role ještě větší a důležitější…

Vyhledávání