internetový armádní magazín

Diskusní téma: Argentina bude opět vyjednávat o Kfirech

Datum: 09.01.2017

Vložil: David

Titulek: Argentina

Moc nechápu, proč se Argentinci tak zdráhají. Pochybuji, že by na současném trhu bylo možno sehnat něco levnějšího - vždyť i takový čínský FC-1 je dražší. Samozřejmě, najdou se i levnější řešení, jako je nákup olétaných F-16 Rumunskem. Jenže takové letouny mají životnost jen několik roků - a pokud jsou provozovány i nadále, pak postrádají efektivitu, dochází k vysokým ztrátám (stačí si vzpomenout na české MiG-21) - a musí být zas nahrazeny dalšími letouny. Takže zdánlivě úsporné řešení vede jen k dalšíma dalším nákladům.
Izraelci si s modernizací Kfiru opravdu pohráli, ostatně mají v tomto směru bohaté zkušenosti. Nedošlo k pouze papírovému vylepšení parametrů, jak to někdy při modernizacích chodí, zato byly použity prvky, které se již osvědčily. A hlavně byla prodloužena životnost. Těm deklarovaným 40 letům moc nevěřím, ale 20-25 let by ty letouny mohly sloužit. A to je již dostatečně dlouhá doba, aby se taková akvizice vyplatila.
Podotýkám jen, že Brazílie kupuje nové Gripeny, Chile má desítky F-16. oproti tomu Argentina je dnes bez nadzvukového letectva. Za takové situace nějaké zbytečné otálení může mít nebezpečné důsledky

Vyhledávání