internetový armádní magazín

Diskusní téma: Superlehké dělo

Datum: 27.02.2017

Vložil: Autor

Titulek: Re: Otázka

Obávám se, že to by bylo na samostatný a hodně obsáhlý článek. Ale pokud mám aspoň stručně odpovědět, pak podle mne je správná cesta standardizace ráže 155 mm. Touto cestou jde čím dál více armád. Jenže i tato ráže má své limity, např. nelze donekonečna prodlužovat hlaveň.
Obecně bych řekl, že je trendem mít samohybná děla ráže 155/152 mm, méně se prosazují tažená děla této ráže. A tato děla doplňují lehká 105, příp. 122 mm děla pro lehké pěší jednotky.
Tak lze vnímat i dělostřelectvo AČR. Nechci příliš rozebírat současný výběr nových SHD, to by bylo opět na dlouho. Ale u AČR mi chybí nějaké lehké dělo, ať již tažené či v samohybné verzi. Stejně tak mi chybí raketomety,které se v konfliktech poslední doby hodně osvědčily - a zároveň jsou velice levné.
Závěrem mohu jen upozornit, že neexistuje nějaké univerzální pravidlo na složení dělostřelectva, protože každá armáda má svá specifika, jinou koncepci, jiný způsob vnímání úlohy dělostřelectva.
A berte to taky tak, že dnešní atypické, asymetrické konflikty si vyžadují atypické zbraně. Třeba jako právě dělo 76 mm

Vyhledávání