internetový armádní magazín

Diskusní téma: Leonardo bude vyrábět bojovou verzi cvičného M-346 Master

Datum: 01.03.2017

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: Re: Master

Ale vážně, sám jsem byl velmi skeptický k použití těchto lehkých bojových letadel (včetně naší ALCA) na moderním bojišti ... a Ukrajina mi myslím dala za pravdu. Přesto že byly používány pouze prostředky PVO krátkého dosahu, přesto to postačovalo k "vymazání" i podstatně výkonějších letadel ze vzduchu.
Na druhou stranu v konfliktech jako je válka s IS a syrskými džihádisty nebo drogové války v Jižní Americe se uvedená kategorie poměrně osvědčuje.
Navíc bojové verze M-346 nebo Jaku-130 jsou výkonově jinde, než třeba ta L-159 ... max. rychlost > 1.000 km/h, kritické Machovo číslo cca 1,2 (takže při instalaci výkonějších motorů by se mohlo jednat o nadzvukové stroje), nosnost > 3.000 kg, radar ...
Jistě, s "plnokrevníky" typu F-15C, F-22, Eurofighter, Rafale, Su-27/30/35 se rovnat nemohou ... ale to se nemohou ani jiné výceúčelové stroje typu F-16, F/A-18C, Gripen, MiG-29, FC-17 apod. O čistě útočných strojích jako je A-10 nebo Su-25 ani nemluvě.
Na druhou stranu máme v historii případy, kdy podceňované lehké a podzvukové stroje překvapily i své plnokrevné protivníky ... MiG-17 ve Vietnamu, Folland Gnat při Indicko-pákistánských válkách, Harrier při Válce o Falklandy.
Takže, nepřeceňoval bych je ... ale ani nepodceňoval.

Vyhledávání