internetový armádní magazín

Diskusní téma: Leonardo bude vyrábět bojovou verzi cvičného M-346 Master

Datum: 02.03.2017

Vložil: Optimista

Titulek: Re: Re: Re: Master

Ukrajina Vám určitě nedala za pravdu. Nebyly používány pouze prostředky krátkého dosahu, například systém BUK určitě primárně nesloužil pouze k sestřelování mezinárodních civilních letů.
Každý bojový letoun je jen jednou částí vzdušných sil ve kterém hraje roli spousta dalších činitelů jako například počet provozovaných strojů, účinnost výzbroje, podpůrné stroje, vycvičenost osádek atd atd. Posuzovat jednotlivý letoun bez těchto souvislostí je amatérismus.
Dám příklad: Sedíte ve svém výkonném SU-27. Letíte na vzdušný střet proti mně. Sedím v L-159. Nákupní cena L-159 je výrazně menší než u Vašeho typu techniky, takže proti Vám letí dva stroje L-159. Provoz L-159 je výrazně levnější než u Vaší techniky, takže moje letectvo ušetřilo na moderní střely AIM-9x. Vy máte jenom kanon, protože na takový podřadný cíl si přeci nemusíte brát nic lepšího - (všeobecné podcenění lehkého stroje). Navíc už stejně Vašim střelám vlivem nedostatku financí vypršela životnost. První šok Vás čeká, když na Vás vystřeluji raketu z přední polosféry a nečekám na obvyklý průlet, po kterém nastává manévrový boj. Druhý, který si moc neužijete je ten, že raketa neexploduje u výtokové trysky, ale u kabiny pilota. (Tak moc velký pokrok moderní střely oproti předchozí generaci udělaly) Můj kolega jistící mě ze vzdálenosti několika km se spokojeně usmívá...
Použít jakýkoli letoun v husté PVO bez podpory, rušících letounů, předchozího napadení PVO zbraněmi stand-off, atd je blbost a nezáleží jestli to je L-159 nebo neviditelný plnokrevník F-35.
Myslím si, že každé silnější letectvo by mělo disponovat lehkými bojovými stroji, protože dokáží spoustu úkolů splnit stejně a navíc o mnoho levněji. Plán na pořízení této kategorie letadel v USAF mi dává za pravdu.

Vyhledávání