internetový armádní magazín

Diskusní téma: Severní Korea - co lze čekat

Datum: 02.10.2017

Vložil: Flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Vytrvalý tlak na Čínu

Naše? Já nejsem občanem Izraele :)
Je něco jiného něco dělat podloudně s tím, že pak musím očekávat následky a dělat to zcela legitimně, pokud se mohu zaštiťovat tím, že ostatní to dělají také. Jak už jsem zmínil Filipíny, ty by na nějaké japonské vyzbrojování jistě reagovaly vlastní poptávkou. Pochybuji, že by byť i výkonné izraelské vzdušné síly s tím něco nadělaly. Írán by pak argumentoval podobně, a protože nemá zrovna dobré vztahy s Ázerbájdžánem, ten by byl dalším potenciálním kupcem JZ technologií. A co na to Arménie. Stačí jaderný program takového Pákistánu, další členové klubu znamenají více nebezpečí, nikoli méně.
Jak už jsem zmínil dohody o zákazu šíření JZ, toto by znamenalo jejich absolutní likvidaci a to s naprosto nepředpokládatelným výsledkem. Pro Jižní Koreu ani Japonsko to větší nebezpečí nezajistí, viz i samotný článek, který jasně popisuje, že nelze na SK vždy uplatňovat racionální hledisko. Kromě toho, co nosiče? Pokud vím, dosah střel země-země mimo stálé členy Rady bezpečnosti je omezen na 300 km, takže pokud by se měla nejen SK, ale i Čína cítit nějak ohrožena, musely by padnout i tyto dohody, nejen ty o nešíření JZ. Ostatně pokud by třeba USA chtěly skrze Japonsko či JK uplatňovat vůči Číně nějakou nátlakovou politiku, měly by nejdříve zajistit, aby Čína nevlastnila tolik jejich obligací. Pokud jde o Vietnam, tak i když ten nemá s Čínou právě dobré vztahy, pochybuji, že kdybys se mu do rukou dostalo nějaké zajímavé know-how, nepodělil by se o ně třeba právě s Ruskem.
Celý ten nápad zkrátka by v důsledku přinesla asi to co podpora Mudžahedínů. Krátkodobý zisk možná (byť minimálně vůči SK pochybné), dlouhodobé důsledky katastrofální.

Vyhledávání