internetový armádní magazín

Diskusní téma: Finsko zahájí proces hledání nových bojových letounů pro své letectvo

Datum: 30.11.2017

Vložil: David

Titulek: Stíhací letouny pro Finsko

Na tenhle tendr jsem hodně zvědavý, protože ten výběr je trochu složitější. Respektive, asi bude obtížné najít letoun, který by byl optimální náhradou za Hornety. Zdánlivě nejlogičtější by byl nákup Super Hornetů. Ale představoval by skutečně přidanou hodnotu?
F-16 považuji za technicky vydařený, ale přeci jenom lehčí, s nižší únosností výzbroje, s jednomotorovou koncepcí. Proto jej považuji za spíše nevhodný, mám na mysli pro Finsko s jeho velkou rozlohou a v jeho strategické poloze. Ze stejného důvodu mi jako nevhodný připadá i Gripen.
Pochybnosti mám i co se týče Typhoonu, který má vysokou únosnost, ale technologicky už zastarává. Nevýhodou jsou i vyšší provozní náklady.
Jako nejzajímavější hodnotím F-35, který z nabízených letounů je technologicky nejpokročilejší, jako jediný z nich je letounem 5té generace. Ale i vůči němu mám výtky - relativně nižší únosnost atd.
Takže si říkám, že pro Finy by bylo nejlepší nákup odložit, modernizovat stávající Hornety, případně nakoupit menší počet Super Hornetů (jak to učinila např. Austrálie) - a ty zkombinovat s nějakým jiným letounem 5té generace, který bude k dispozici v delším časovém horizontu

Vyhledávání