internetový armádní magazín

Diskusní téma: Nová BVP pro českou armádu

Datum: 16.01.2018

Vložil: Rase

Titulek: Re: Re: Puma

To si nemyslím, doposud se nekoupilo prakticky nic nové, přitom prostředky byly a často i jsou vyčleněné. Navíc se často jedná jen o jednotky miliard. Tanky se mají řešit až v roce 2025 a budeme rádi pokud se něco vyřeší a objedná v roce 2030. Do té doby chce MO jen udržovat starší T-72 (obou verzí). Radary MADR už měly být dávno nakoupené, rakety jsou otázka, ale tam taky nejde o horentní sumu. Nákup 50 nových houfnic by vyšel nemálo mld. ale tam je otázkou zda se nenakoupí jen malý počet azbytek jen modernizace Dan. Tenhle plán byl taky jen za pár miliard.
Pokud jde o BVP, tak bych se držel plánu 210 vozidel za 50 mld. Přeci jen Pandurů se taky nakoupilo jen málo a specializované verze citelně chybí (musí se dokupovat). Navíc zas tak moc by se neušetřilo (na zázemí). Puma bude lehce dražší, ale dokud nemám přesnou nabídku od PSM, tak nemá smysl cokoliv hodnotit. Představená Puma byla nejdražší, ale taky je osazená nejmodernější elektronikou a systémy. Tedy je potřeba porovnávat vozida ve stejné konfiguraci. Elektronika je drahá stejně jako pro CV90 a železo taky.
Aktuálně armáda nemá pořádnou bojovou techniku, tak nová těžká BVP by znamenaly pořádný posun bojeschopnosti AČR. Kočkopes že nakoupíme 100 ASCODů bez věží ve verzi OT, třeba za poloviční cenu, by byl akorát trapas.

Vyhledávání