internetový armádní magazín

Diskusní téma: Nová BVP pro českou armádu

Datum: 16.01.2018

Vložil: Golob

Titulek: BVP

Přes všechno uvedené bych dal přednost domácímu vývoji nového BVP, které by bylo ve větší míře šito na míru AČR a OSSR, a které by stavělo na zkušenostech s nabízenými zahraničními BVP. Jako základ bych asi vzal turecký Tulpar, to je moderní BVP s jasnou filozofií, jednoduchou a maximálně účelnou konstrukcí, které si na nic nehraje, je strojem na zabíjení a ne Mercedesem do výkladní skříně.
CV90 i ASCOD si sebou táhnou svoji ne zrovna krátkou historii a jejich konstrukce jsou i s novými skořápkami stále poplatné době svého vzniku. Aby se to změnilo muselo by se přistoupit k "radikálním řezům" jako to udělali Britové při vývoji Ajaxe, kterého je již možno opravdu považovat za nový stroj. Britové si pro přepracování zvolili ASCOD, protože byl pro tento účel lepší než CV90, byl jednodušší a neměl takové sklony k nárůstu hmotnosti prováděnými úpravami.
Pořídit CV90 nebo ASCOD je podobný případ jako pořízení Pandurů. Ve chvíli kdy si je ČR koupí se nad daným typem "zavře voda" a přijde se s něčím novým a lepším.
Puma je mladší, modernější a je dělána s německou vervou a chutí po vysoké kvalitě. Je bezesporu nejlepším BVP v nabídce, ale je složitá a ne prostá chyb. Již jenom silně asymetricky umístěná věž, která uspoupila vnitřnímu uspořádání vozidla působí poněkud podivně až úchylně. Opravdu úchylně působí její vybavení kulometem kalibru 5,56 mm, které bude nutné předělat. Puma je na světě již řadu let a stále nedisponuje systémem PTŘS. Ano, zkouší se, zkouší, ale nějak se nemůže dozkoušet. Umístění věže, její tvar a nedořešené umístění PTŘS přivodí též problém s aktivním obranným systémem, který si doba určitě vyžádá.

Vyhledávání