internetový armádní magazín

Diskusní téma: Novator 9M730 - s reaktorem na palubě

Datum: 28.03.2018

Vložil: Starlight

Titulek: Re: střela s tímto pohonem

1)
Rusové ale našli cestu. Zkoušejí to na souostroví Nová země v Severním ledovém oceánu. Což je místo, kde do začátku 60. let prováděli povrchové zkoušky jaderných zbraní. Stejné místo by šlo použít i pro budoucí cvičné střelby (bez jaderné hlavice). V tomto jim žádná mezinárodní smlouva nebrání.

2)
Pokud by tuto střelu se strategickým doletem ale zavedly do výzbroje, tak už by měla spadat pod omezení jiné smlouvy – New START, týkající se limitů strategické jaderné výzbroje (jestli tam bude nějaká právní klička ve výkladu, bych ponechal na USA, které si toto případně pohlídají). Pak by každá střela musela být na „úkor“ nějaké ICBM, SLBM (počítáno na sila), nebo strategického bombardéru a na úkor jaderné hlavice pro tyto prostředky.

Což je právě to, co nedává moc smysl. Místo ICBM a SLBM, které zasáhnou cíle v USA řádově v nízkých desítkách minut, to nahradí systémem, jehož doba letu bude v hodinách. Strategický bombardér se také „nevyplatí“ nahradit, protože podle smlouvy New START se jeden bombardér počítá jako jeden nosič a jedna hlavice, přestože může nést velké množství pum nebo leteckých střel s plochou dráhou letu, které mají stejný profil letu jako 9M730 a stejné možnosti průniku PVO.

Podle veřejně publikovaných počtu, Rusko je aktuálně pod limitem a může si bez omezení pořídit „ještě“ 21 strategických nosičů a k nim cca 140 jaderných hlavic.

3)
Tím se ale dostaneme k mé čistě teoretické hypotéze, že to co celé může být maskování vývoje střely s plochou dráhou letu s čistě konvenčním pohonem. Proč?

Ze země odpalované střely s dostřelem 500-5500 km má Rusko zakázáno v rámci smlouvy INF. A to platí i pro vývoj a testování. Podle článku, ale střela 9M730? (SSC-X-9?) byla dosud při zkouškách vypouštěna bez jaderného pohonu, tedy s doletem pod 5500 km a spadajícím pod omezení smlouvy INF. Pokud ale Rusko prohlásilo (což prezident Putin de facto učinil), že střela ve vývoji je mezikontinentální (dostřel nad 5500 km), tak se na ní nevztahuje omezení smlouvy INF.

Zaspekuluji si do budoucna. Třeba „náhodou“ všechny zkoušky budou bez jaderného pohonu a „náhodou“ ho nikdy nedodělají. Budou tak mít vyvinutou ze země odpalovanou střelu s plochou dráhou letu s konvenčním pohonem doletem někde mezi 500-5500 km. Na kontinentální USA je to málo, ale na Aljašku, Evropu a hlavně Čínu to bohatě stačí. Podle situace se mohou rozhodnout, co dál před zahájením sériové výroby a rozmístěním u jednotek. Další maskování skutečnosti, vypovězení smlouvy INF nebo nátlak na USA, NATO, Čínu kvůli čemukoliv.

Vyhledávání