internetový armádní magazín

Diskusní téma: Novator 9M730 - s reaktorem na palubě

Datum: 03.04.2018

Vložil: Starlight

Titulek: Re: Re: Re: střela s tímto pohonem

Střely (včetně střel s plochou dráhou letu) odpalované z plavidel a letounů nejsou smluvně ošetřeny žádnou mezinárodní smlouvou (pozn: žádná dosud neměla mezikontinentální dolet).

U námořních taktických jaderných zbraní (včetně jaderných Tomahawků) jak USA, tak i SSSR/Rusko jednostranně deklarovaly jejich stažení z paluby lodí, ponorek, námořních letadel a pozemních sil. Iniciativu začali Američané 27. září 1991, kdy prezident George H. W. Bush oznámil jednostranný zámysl vyřadit všechny pozemní (dělostřelecké granáty, hlavice střel krátkého doletu) taktické jaderné zbraně a stáhnout je i z palub námořních plavidel (lodě, ponorky) a námořní hlídkových letadel startujících z pozemních základen. Sovětský vůdce Michail S. Gorbačov odpověděl 5. října stejným závazkem ze strany SSSR. US NAVY stáhlo výše uvedené jaderné zbraně z palub lodí a letadel během roku 1992. U Ruska se předpokládá, že k podobnému kroku došlo v letech 1992-93.

Závazky neobsahovaly žádné kontrolní a inspekční mechanismy ani požadavek zničit námořní taktické jaderné zbraně nebo jejich hlavice. Je to tedy všechno na dobré slovo a je to test důvěry obou stran. Pozorný čtenář si jistě povšimnul, že taktické jaderné zbraně pro bojové letouny letectva nejsou předmětem závazků včetně palubních taktických letounů, pokud startují z pozemních základen.

Američané vyřazené zbraně postupně sešrotovali s jednou dlouholetou výjimkou v podobě zhruba 300 jaderných RGM/UGM-109A Tomahawk TLAM-N, které drželi ve skaldech. Ty byly definitivně vyřazeny až někdy po roce 2010. V reakci na ruský (a čínský) vývoj různých jaderných nosičů, které podle zpravodajských služeb porušují smlouvu INF, už byla ze strany USA oficiálně vznesena stížnost ruské straně, které pochopitelně všechno oficiálně popírá. Proto letos nová revize americké jaderné strategie Nuclear Posture Review doporučila znovu vyvinout a zařadit do služby námořní střely s plochou dráhou letu s jadernou hlavicí.

Vyhledávání