internetový armádní magazín

Diskusní téma: Finské výběrové řízení na bojové letouny - již velmi brzy

Datum: 27.04.2018

Vložil: Cami

Titulek: Finské výběrko

Překvapilo mě rozpětí toho zadání - od lehkého Gripenu, přes těžký námořní Hornet, až po hi-tech Lightning, s okřídlením od delty po lichoběžník, jedno i dvoumotorové. Jakoby bylo téměř jedno, na čem budou létat. Z podhledu na šíři rozpětí poptávky mi přijde poněkud nelogické, proč v poptávce chybí F-16V, coby bojem nejosvědčenější multirole, navíc s avionikou, kterou válcuje všechny ostatní kandidáty 4. generace, za podstatně příznivější náklady za letovou hodinu oproti dvoumotorovým kandidátům. Na druhou stranu i tohle řešení není ideální.
Spoléhat na jakýsi zcela nezávazný a koncepčně neujasněný příslib společného evropského éra 6. generace mi připadá vůbec nejhorší volba. Domnívám se, že na vývoj a hlavně výrobu takového éra není v EU dostatek lidské odborné kapacity. Navíc, jaká asi bude jednotková cena takového evropského éra, jehož předvýrobní náklady jistě přesáhnou 50 mld. euro a reálný odbyt nepřesáhne několik málo stovek kusů?
A kdyby je třeba prodávali za 1 euro, která země si bude moc dovolit provoz takového éra 6. generace, jestliže třeba pro Rakousku jsou náklady na Typhoony problémem?

Vyhledávání