internetový armádní magazín

Diskusní téma: Rumunsko bude nakupovat další starší letouny F-16

Datum: 18.07.2018

Vložil: JiriR

Titulek: Re: Re: Gripen

Diskuze co je lepší- či Gripen C anebo F16E..mdlé, o ničem, zbytečné…ale přesto přidám :-)
pár doplnění ve prospěch Gripenu, ale i F16.
Gripen může např. vypnout (předpokládám počítač kritických režimů) a provést manévr až 12G- vím, že tohle dokáže ruský Suchoj, že to umí i Gripen jsem sice tušil, ale nevěděl…tzn. v god fightru má manévrovou výhodu- ovšem ze strany F16 zase kompenzovanou přilbovým zaměřovačem..no a tak je to mezi těmi dvěma pořád dokola.
https://czechairforce.com/news/ceske-gripeny-prechazeji-na-novou-softwarovou-edici-ms20/
+ zachytil jsem neoficiální info, o rychlosti vzletu stíhaček od lidí ze základny- že než F16 nahodí motor, Gripen už je ve vzduchu..dále nedobré informace o nízké provozuschopnosti F16…
Opakovat to, že stará aerodynamika F16 je kompenzována super silným motorem o 120 kN s vysokou spotřebou a údržbou asi není moc potřeba opakovat..ale na druhé straně na Gripen C/D není integrována Aim 9X, AIM 120 C7 a verze D, Aim 132 Asraam dále radar PS-05/A Mark3 i po revizi MS20 není srovnatelný s novými americkými radary např. ze „slovenské“ f16..
ČR je v situaci, kdy musí začít brzy nahrazovat Aim 9M9 a to ideálně jak pro L159 tak i Gripen a má to souvislost i s radary a novým PVO, kde je favorit Izrael- aby toho nebylo málo..:-)
Pro Gripen C/D je integrována raketa Meteor (náporový motor-100km) a Iris- T (důmyslné optické navedení-25 km), pro L159 není z nových střel integrováno nic- ale dá se předpokládat v souvislosti s marketingem ve Vodochodech integrace raket I-derby, python5, Aim 9X a těžko říct co dále.
Jednou z možností je pořídit do „našich“ Gripenů modernizaci radaru z PS-05/A Mark3 na PS-05/A Mark4, protože v Raven na Gripenu C nevěřím- nevychází mi to ekonomicky co se týče SAABu, dále pořízení pro naši PVO systému CAMM ER, v rámci toho vyjednat s Brity výhodné podmínky pro nákup a integraci Asraam (velký dosah až 50 km) pro L159 a Gripen (plus přilbový zaměřovač), pro Gripen provést nákup raket Meteor a současné Aim 120 C5 přesunout do rezervy.

Vyhledávání