internetový armádní magazín

Diskusní téma: Francie bude modernizovat sto tanků Leclerc

Datum: 09.08.2018

Vložil: Alex

Titulek: Re: Re: Leclerc

Alex - "bol to komerčný prepadák"
no neviem- vyrobilo sa ich osem stoviek, polovica sa exportovala. Tretí najúspešnejší západný exportný tank...

Súhlasím ale aj nesúhlasím - je iba vecou názoru čo je a čo nie je komerčný prepadák.
Opticky to možno nie je komerčný prepadák pretože až 50% produkcie t.j. cca 400 kusov bolo exportovaných. Ale iba do jednej jedinej krajiny SAE. Ak by však tých 400ks predali napr. do štyroch krajín po 100ks, tak by som subjektívne netvrdil že to bol prepadák, pretože ho kúpili až 4 štáty. Ja iba porovnávam predaje Leopardov a Leclercov - Leclerc sa predal iba do jednej krajiny, Leopard do XL krajín. A ak to zoberiem z čiste ekonomického hľadiska, Leclercov bolo vyrobených cca 800ks, Leopardov 3480 (zdroj Wiki). Ak by tieto čísla porovnal praktický podnikový ekonóm z priemyslu, tak by nemal čo riešiť.
Každopádne je mi ľúto podľa môjho názoru neúspechu Leclerc, pretože sa "narodil" v čase, keď drvivá väčšina európskych krajín už kúpila Leopard 2 a trh už bol jednoducho nasýtený takže ho v Európe nemali komu predať. Ostal im iba trh na Blízkom východe prípadne inde. Komerčný výsledok je taký aký je. Bohužiaľ, pretože vždy som inklinoval ku "ľahkej" francúzskej škole ako ku monštrám typu Challenger a Abrams.

Vyhledávání