internetový armádní magazín

Diskusní téma: Spojené státy znají parametry střely 9M729, která podle Rusů není pod smlouvou INF

Datum: 02.11.2018

Vložil: Martin

Titulek: Tak jsem to našel

Nějakej Kotrba lavíruje skrze domněnky nějaký, jak by řekl náš pan prezident "kun.y" z nějakého pochybného spolku srátfór. Zde je ono okno Overtona, které má za následek vypovězení smlouvy INF. Takových kydů, to se neslyší ani u Krause.
Tedy:R-500 má být (podle Lauren Goodrich, ředitelky euroasijského centra analýz Stratfor) modernizací a zkrácením jedné z verzí sovětských S-10 Granat (nejspíš RK-55 | SSC-X-4 Slingshot, délka včetně startovacího boosteru 8390 mm) o doletu až 2600 km. Trubkový tvar odpalovacích kontejnerů ale vylučuje pohon proudovým motorem P-95TM-300. Takže zbývá turbodmychadlový pohon 37-01E s umístěním v trupu s boosterem TRDD-50-AT, což téměř vylučuje takový dolet. Anebo může jít o spojení balistického akcelerátoru a křídlaté střely 3M-54E1 či zkrácené nadzvukové protilodní střely P-800 Oniks instalované jinak v komplexu K300P Bastion-P -- v tu chvíli je možné cokoliv, neboť integrace kontejnerových odpalovacích modulů nastiňuje velkou variabilitu.

Vzhledem k tomu, že o R-500 je prozatím známá pouze jedna neostrá fotografie ze startu, pořízená z dálky teleobjektivem, jde ale nejspíš prozatím jen o dohady americké analytičky. Nicméně... Silueta nákladního vozidla, které působí jako samonosná "puskovaja ustanovka" pro dva až čtyři odpalovací kontejnery R-500, se s raketami R-500 nemění. Protivník tudíž nerozpozná, zda je ve výzbroji verze s doletem 280, 400, 500 či teoreticky až 2600 km. A o to jde. To propojuje systém Iskander s obávanou rodinou kompletů řízených střel 3M14/3M54 Club (NATO SS-N-27 Sizzler). Verze Iskander-K navíc umožňuje kombinovat různé typy střel nejen v rámci jedné baterie, ale i na jednom vozidle - např. jedna kvazibalistická střela, druhá křídlatá s plochou dráhou letu. V roce 2005 byla vytvořena i námořní verze Iskander-CDM.

Komplex Iskander, resp. jeho rakety s bojovou hlavicí a náplní kazetového typu, termobarickou bojovou hlavicí a bojovou hlavicí s tříštivo-trhavou náplní soustředěného účinku je určen pro odstrašující a skryté útoky na důležité, zejména bodové cíle -- protiletecké a protiraketové zbraně a zařízení, letadla a vrtulníky zaparkované na letišti, opěrné body letecké a raketové obrany; velitelská střediska a zařízení komunikace, důležité malé oblasti a cíle, jakož i na cíle kritické civilní infrastruktury -- energetické zdroje, přehrady, vodárny a telekomunikační centrály.

Komplex v různé konfiguraci je schopen zasáhnout z "chodu" cíle ve vzdálenosti 280 -- 400 -- 500 (či více, teoreticky až 2600 km) vysoce výbušnou, kazetovou, termobarickou nebo jadernou hlavicí o hmotnosti 700 nebo 480 kg. Teoreticky (i když to odporuje smlouvám, které Rusko přijalo) může být náplní i gelová forma chemických látek o váze až 400 kg, stejně jako tomu bylo u raket Scud či náplní bojových hlavic komplexu Točka. Případně lze do bojové hlavice umístnit i nejaderné EMP - elektromagnetické pulsní zařízení pro antiradarové mise.

Vyhledávání