internetový armádní magazín

Diskusní téma: BVP pro AČR trochu jinak, aneb zkušenosti ze zahraničí

Datum: 15.11.2018

Vložil: AusPow

Titulek: BVP

Nejsem nějaký velký specialista přímo na BVP, ale myslím si, že Česká republika by si mohla spolu se Slovenskem vyvinout vlastní BVP za účasti nějakého zahraničního partnera. Vize Zetoru nebyla rozhodně mimo mísu a se státní podporou, odhodláním a vírou by se takový projekt dal zvládnout. Měli by jsme BVP ušité podle vlastních potřeb a vynucené kompromisy a ústupky by ve finále nebyly o nic větší, než ty které budeme muset stejně udělat při přijetí nějakého zahraničního BVP. Jak uvádí článek - žádné nejlepší BVP neexistuje, za nejlepší můžeme považovat je to, co si sami vytvoříme. Když se podíváme na strukturu BVP jako výrobku, finalista přímo vyvíjí a vyrábí velmi malou část vozidla. Většinu tvoří komponenty, které se do sebe skládají jako stavebnice. Pokud vezmeme na trhu dostupný motor, převodovku, elektro-optické pozorovací přístroje a zbraně, není nic dalšího co by někdo v ČR nebo SR neuměl vytvořit a vyrobit, nebo již dokonce něco podobného má a stačilo by to jen patřičně upravit.
Z nabízených vozidel považuji za nejlepší BVP Puma. Bohužel i na tomto vozidle je již jasně vidět, že bylo šito podle něčích konkrétních představ a podle určité doby a již dnes je patrné, že bude mít problémy s vnitřním prostorem, naroubováním jiných věži kvůli své asimetrii a nedostatečné výzbroji.
Asi nejlepším vozidlem, s kterým by se dalo pracovat jako s polotovarem je turecké BVP Tulpar. Pokud by se podařila dohoda s tureckým výrobcem, toto vozidlo by se dalo daleko lépe upravit podle našich potřeb než Puma, o ASCODU nebo CV90 ani nemluvě (schválně neuvádím Lynx, protože ten je něco mezi exotem a stodolou, něco mezi hi-tech a starochem, a značně klame tělem, bojuje jen o zákazníka).

Vyhledávání