internetový armádní magazín

Diskusní téma: Návrat středních tanků

Datum: 22.12.2018

Vložil: Alex

Titulek: .

Môj názor na problematiku tzv. "stredného tanku"

... Střední tank bude povětšinou bojovat s lehčeji obrněnými cíly jako jsou BVP, OT, obrněné automobily, případně se zastaralými tanky. Díky tomu je možno ušetřit i na jeho výzbroji. S klidem je možno opustit myšlenky na ty nejsilnější kanóny kalibrů 120/125 mm nebo větší. Zcela může postačit kvalitní zbraň kalibru 100/105 mm s rychlým poloautomatickým nebo automatickým nabíjením.

Môj názor - na základe vyššie uvedeného tzv. stredný tank by mal mať cca rýchlopalný kanón max. cca 90mm ale hlavne 76mm. Tento kaliber samozrejme nestačí na prerazenie pancierovania dnešných MBT, ale s dnešnou výkonnou muníciou v pohode postačuje na zničenie pozorovacích prístrojov MBT ktoré síce nebudú zničené, ale ostanú slepé t.j nefunkčné. A slepý MBT je na bojisku v podstate obyčajný 60 tonový šrot. Takýto tzv. stredný tank s kalibrom 76-90mm pri dnešnej účinnej munícii by bol ideálny prostriedok na elimininaciu (nie zničenie) MBT tankov ale aj pechoty nepriateľa.
Ak by som to teda mal zhrnúť, dnešný tzv. stredný tank by mal byť PzKpfw IV s krátkym 76mm kanónonom na úrovni 21.storočia.Vyhledávání