internetový armádní magazín

Diskusní téma: Návrat středních tanků

Datum: 24.12.2018

Vložil: Alex

Titulek: Re: trochu zamlžená hranice

Pochopil som to tak, že Sprut je podľa tvojho názoru etalón ľahkého tanku. Ja však mám na to celkom iný názor. Sprut je podľa mňa nezmysel.
Sprut by mal byť mobilnou obrnenou protitankovou zbraňou výsadkových vojsk, ktorá sa môže svojim 125mm kanónom rovnocenne postaviť dnešným západným MBT tankom a zničiť ho. Ale za akú cenu? Je to obojživelné vozidlo takže jeho pancierovanie musí byť z podstaty veci iba„symbolické“ t.j. aby vozidlo plavalo, takže z prednej polosféry možno ochráni pred obľúbeným americkým kalibrom 12,7mmm, ale zboku maximálne pred 7,62mm. A to už nehovorím o črepinovom účinku napr. mínometov 82mm. resp. kanónov (húfnic) 105mm. A že budú z prednej polosféry zasypaní dávkami dnes štandardnou NATO minííciou pre Sprut zničujúcich 30-35mm granátov nepriateľských OT resp. BVP, toto radšej ani nekomentujem. Ak to teda zhrniem, Sprut 125m ako protitanková zbraň a zbraň palebnej podpory je nezmysel, pre ich osádku je to istá smrť. Sadne do neho iba samovrah so skutočne dobrou životnou poistkou, ktorú dostane rodina pozostalých.
Moje riešenie je takéto. Ak to má byť obojživelné výsadkové protitankové vozidlo a tiež vozidlo palebnej podpory, na toto dnes predsa stačí kaliber modernej munície 57 resp. 76mm. Obidva kalibre síce neprerazia pancierovanie dnešých MBD, ale bez problémov v pohode zničia pozorovacie prístroje týchto „supermoderných“ MBT tankov ktoré sa tak stanú 65 tonovým šrotom.
Ak to teda zhrniem, podľa môjho názoru by mal mať Sprut kanón kaliber 57 resp. 76mm so všetkými výhodami, ktoré z toho vyplývajú (množstvo munície, rýchlosť paľby, hmotnosť veže prípadne iné). A ušetrená hmotnosť za inštaláciu 125mm kanónu by sa využila na zvýšenie jeho balistickej odolnosti aspoň proti 30mm granátom.

Vyhledávání