internetový armádní magazín

Diskusní téma: Brazilské letectvo dostave v červnu první letoun KC-390

Datum: 08.04.2019

Vložil:

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: KC-390

ani MiG29 nebyly zastaralé, naopak to byly funglovky, kterými začalo přezbrojování tehdy zastaralých typů. Pomalu, podle tehdejších ekonomických možností, možností dodavatele, politické situace, tlaku tehdejších spojenců, co a kolik bychom si jakože měli nejmodernějších pořídit jako stát "v 1.linii" , naopak co nám neprodají nebo jedině downgradované, co budou provozovat jen přímo u vlastních jednotek,a miliony ruznych duvodu a názorů a jednani. V podstaatě obdobně jako nyní.
Sověti zkoušeli první kusy (a SU27) v Afghanu, prototypy nebo předseriové nebo první seriové - nevím, k nám přišly první objednané koncem 80. let, a dodávka byla dokončena ted sám nevím jestli v 89' nebo dokonce v 90' nebo 91' (?). Po zmene režimu další objednávka nešla. Dodáno bylo tusim 20 ks pro cele tehdejsi CSSR. Cílový stav mel byt cca 100 ks, asi nekdy 2000-2010(?), coz je nekolikanasobne min nez bylo v CSSR tehdy bojových letadel - prave u MiG29, obdobne jako zapadnich protejsku, se mělo prechazet na podstatne nižší počty proti předchozím generacím, kvůli kombinaci faktorů - nova generace je o řád dražší, ale tež bojově daleko způsobilejší (měla by být), také se oteplily mezinárodní vztahy, a souběžně se u typů této generace mělo zacít prechazet z jednoúčelových stroju na univerzalnejsi, takže se měla i potlačit typová různorodost. První MiGy29 v ČS byly ještě čistě stíhací. No a samozrejme s prubehem další vyroby by docházelo k modernizacim. Toť tedy plany soudruhů.
Kvalitativně byly na urovni západních strojů tehdejsí doby. Plusminus. Dohadovat se, v čem konkrétně byl ten a ten typ lepší než onen, by bylo nekonečné. Za srovnatelne se da považovat F16,F18,F15,F14 (poslední dva jsou tezsi vykonnejsi vetsi), Viggen, Tornado (ale to spiš s MiG23 nebo Su24 nebo neco mezi, F111 take s Su24). Co ještě měli na zapade - Jaguar, no ten taky spis s MiG23 nebo Su25, tezko to srovnavat aspon velmi zhruba. Mozna v mnoha parametrech, vybavení, schopnostech byly zapadní stroje o neco vepředu, ale byly 2 veci, které zapadni stroje nemely: infračervený sledovací a zamerovací systém, a prilbový zamerovač sprazeny s PL raketami. Obe vymoženosti měli už ty první verze včetně dodaných do ČS, západní výrobci to zacaly vyvíjet mozna 10 let poté a pokud vím, plně obojí mají až nejnovější generace letadel, možná starší po modernizaci, resp. infračervené zařízení i starší, ale jen v zavěšeném kontejneru jako varianta (doplněk) podvěšené výzbroje. Netvrdím, že zatímco se Rusové v 90. letech plácali v problémech, na západě pracovali a Rusy "dohnali a předehnali".
Druhá věc ke kvalitám MiG29 z té doby prelomu 80/90-Němci si je jako jeden z mála druhů výzbroje ponechali ve sjednoceném Bundeswehru, většinu jiné i nejmodernejsí výzbroje prodali, darovali, sešrotovali ... . Nahradili jimi v zásadě ještě Fantomy. Nedá se to říci přesne, ty procesy probíhaly rozfázovaně a vyřazeno bylo početně mnohem více strojů než nabyto. A až nedávno byly MiGy29 konečně nahrazeny Tajfůny, a prodany do PL, kde ještě slouží, taky jako jeden z mála typů sovětské/ruské výzbroje.

Vyhledávání