internetový armádní magazín

Diskusní téma: Do tendru na BVP pro AČR podaly přihlášky všechny vyzvané firmy

Datum: 03.05.2019

Vložil:

Titulek: Re: Re: BMP-2

Tak já si třeba myslím, že rekonstrukce starých BVP nestačí a je vhodné pořídit soudobé stroje. Nebo, vlastně, "důkladně rekonstruovat" BVP proč ne? - zvýšit panceřování, tj. naroste hmotnost (až dvoj-trojnásobně!!), tj. musíme vyměnit motor za výkonnější spolehlivější, tišší, úspornější, a rovněž kvůli stáří a poruchovosti starých. No a taky celé převodové ústrojí. No a taky kola a pásy a odpružení a tlumiče samozřejmě. A brzdy. Pochopitelně nový systém řízení palby, systémy velitele a řidiče, kabeláž, počítače, pozorovací přístroje, čidla. Samozřejmě nové sedačky-odolnější, ergonomičtější. A podle zkušeností malinko upravit rozmístění různých předmětů a vybavení ve vozidle, a nábojů a tak. Možná zpětná zrcátka a reflektory a blinkry je jedno, zda zůstanou, ale dáme taky nové, bo staré už se nevyrábějí. Takže máme nakonec zcela nový stroj tak jako tak.
Nicméně - dle dostupných informací - mám z celé záležitosti nedobrý pocit. Co zainteresovaní sledují? Armáda, výrobci, státní orgány, dovozci? Účinně napomoci utratit co nejvíc peněz včetně aby se ušlo i příslušným správným lidem nebo skupinám? Nebo skutečně pořídit to nejlepší v rámci nejlepšího vědomí a svědomí?
V Austrálii nedávno vyhlásili vítěze velkého tendru na BVP-tedy kolové - ještě vyššího (řádově ale srovnatelného) počtu Zkoušely se tvrdě několik měsíců zájemci, nakonec fináloví 2 výrobci dodali po 3 kusech a tyto se dále zkoušely do úplného zničení jednak provozem, aby se zjistilo, co skutečně vydrží, kde jsou slabá místa, a nakonec byly rozstříleny za účelem zjištění reálné balistické odolnosti. A vyrábět se budou v Austrálii.
Bude to tak i při výběrku v ČR? Neberte mě úplně za slovo, jasně, že pokud se bude motor ve velkém vyrábět třebas v Německu, tak 200 kusů se ten kousek doveze a nebude se pro jejich výrobu stavět v ČR továrna.
Balistická odolnost - deklaruje se podle "stanag level tolik a tolik". A když jinde čtete článek o novém kanonu nebo granátometu, pancéřovce nebo PTŘS, tak výrobce deklaruje průbojnost ekvivalentu takového pancíře a betonu, že zcela zřejmě lžou výrobci BVP (tanků, transportérů) na jedné straně, nebo výrobci zbraní proti nim určených na starně druhé nebo oba. Jak se na to dívají ti "kluci, kteří v tom budou sedět?" Jaká je reálná odolnost takového vozidla? Proti ráži 30 mm? Jasně, že nemá cenu zabývat se problémem, zda vydrží, když mu na věž spadne atomovka. Co si armáda myslí, že by nové BVP mělo snést za postřelování a výbuch jaké miny a hodlá to reálně vyzkoušet? Tolik a tolik výstřelů takové ráže nesmí způsobit závažnou poruchu, tolik může, ale ve vozidle to musí všichni přežít, todle už na 50% může způsobit fatální poškození, a zásah tímdletím už samozřejmě povede k zničení vozidla. Tak pojďme - ratatatata - samé průstřely, jeden dokonce skrz naskrz, tak s tímto vozidlem běžte někam ale ne do AČR. Další ... Tak a jedem tamhle na okruh. Co? Po 500 km teče olej z vany, jak to někde řachlo o spodek? Tak to vás ještě nevyřadíme, ale musíte provést takové a takové úpravy spodku vozidla. Další, jedem ... ady projedeme touto budovou - co? Poničené zaměřovače, dálkoměr? Tak překonstruovat jejich uchycení, jedem dál ... Existují nějaké představy v tomhle směru? Možná ano, možná se dívám na to příliš pesimisticky, pokud někdo víte víc, sem s informacemi (neutajovanými). Ale co jsou dostupné informace ze serverů nebo periodik odborných i "odborných", jsem nic takového nenašel. A podle toho jak se vyjadřují zástupci AČR a ministerstva k tomu výběrku, mám pocit, že mlžení a koktání a fráze nejsou kvůli utajování těchto věcí, ale že nic takového neexistuje. Jak rád bych se mýlil!

Vyhledávání