internetový armádní magazín

Diskusní téma: Americké námořnictvo je na cestě k vlastní stíhačce F/A-XX

Datum: 11.05.2019

Vložil:

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: ?

hujere, souhlasím. ano, tak nějak se to prezentovalo v začátcích vývoje těchto nejnovějších US strojů - F22 nahradí zhruba řečeno F15, F35A lehčí pozemní F16 - tedy pro Letectvo, F35B letadla s kolmým přistáním Harrier Námořní pěchoty, F35C klasické A/F18 Námořnictva. Samozřejmě plus minus - F22 nahradí kormě F15 někdy i F16 apodobně, není to kus za kus a že by měly naprosto stejné úlohy, ty úlohy se překrývají. F22 měl být prioritně pro vzdušný boj, ale umí i pozemní útoky, F35A zase naopak, B vlastně má krýt a podporovat námořní výsadky, čili zcela univerzální využití, C zase vzdušný boj pro ochranu loďstev, ale i útoky na lodě, nakonec i na pozemní cíle. atd...
A ano F35 měl nahradit i A-10, které se měly vyřadit, pak zase ne, pak jo, pak ne ...
To byly úvahy před 40 lety vlastně už, ten čas utíká. No a něco vyšlo, něco ne, to je jasné.
A v jiných zemích než USA to může být odlišné, stejně jako například Finové koupili ve své době F18 jako pozemní univerzální, zatímco v USA je námořní pro letadlové lodě.
Nicméně diskutovaný článek je nějaký divný, a zdá se mi to opravdu jako reakce na problémy F35, problémy jak skutečné, tak zveličené medii, politiky, konkurencí, a to reakce poněkud šitá horkou jehlou a domotaná. O závažnosti nebo zveličenosti problémů jako takových se přít nechci, nemám více informací, než z běžných periodik a serverů jako tento, nepodílím se na vývoji, výrobě, nejsem pilot, technik letadla, manažer programu F35 ani špion, který tyto věci odhalil.
Avšak článek je - no přečtěte si ho pozorně. Letadlo námořnictva nepotřebuje pronikat do hloubky protivzdušnou obranou??? Vždyť pokud USA nebude mít, třeba z počátku konfliktu, pozemní základny, tak to bude jedině námořnictvo. Dobrá, útočit budou zdaleka letadla Letectva, sice je to blbost teď vědět, co bude v konfliktu za 50 let muset a moci odkud útočit, ale věřme tomu. Ale druhá věc, jak někdo už zmínil-nepřátelské loďstvo, proti kterému budoucí letadlo Námořnictva bude útočit, nebude mít důkladné radarové krytí? Snížená viditelnost bude zbytečná? A třetí věc-vzdušné boje-četl jsem nadšené líčení už nevím zda pilotů nebo nějakých vojenských či politických činitelů, po nějakých cvičných soubojích - a teď nevím zda F22 nebo F35 proti F15 nebo F16 nebo nějakým jiným letadlům, že jak jsme (USA) ted na tom skvěle, že většinou byl protivník (simulovaný) sestřelen (simulovaně) dříve než vůbec zjistil, že se F22 (F35 ? ) nacházejí poblíž. A najednou už je to zbytečné?

Já dle článku usuzuji, že ,
buď : ukazuje se, že snížená viditelnost je poněkud propagační bublina, a snad spíš ani ne bublina a ve své době opravdu vědci a vojáci upřímně předpokládali vysokou účinnost, až se dokončí výzkum, nicméně ukázalo se v praxi, že tomu až tak není, ani z fyzikálního hlediska být nemůže, co však být může a je, jsou obrovské náklady, a navíc možná tvarové uspořádání optimalizované pro sníženou radarovou viditelnost zhoršuje trochu letové vlastnosti oproti tvarům optimalizovaným pro tyto letové vlastnosti. No a místo přiznání tohoto naplno napsali jako že jo, je to vhodné, skvělé, nutné, ale pro námořnictvo až tak ne.

anebo: článek opravdu nemá žádnou vypovídací hodnotu, je to rychlokvašená obranná reakce na rychlokvašené články a výstupy politiků o problémech programu F35, jako ve smyslu my (námořníci) nic my muzikanti, my vlastně ani takový F35 nechtěli, to hlavně oni (suchozemci) za to všechno můžou.
Ale možná se mýlím a je to úplně jinak. Snad k tomu Militarybox podá - časem - podrobnější vysvětlení? Kdo je konkrétně původcem toho článku, jak to vlastně myslel atd....

Vyhledávání