internetový armádní magazín

Americká DARPA zahájí testy bezosádkového lovce ponorek

20.11.2015 11:35

Americká agentura DARPA zahájí v roce 2016 námořní testování bezosádkového plavidla, které je určeno pro detekci a sledování moderních tichých ponorek. Jeho vývoj byl zahájen již v roce 2010 a je známo pod označením ACTUV (Anti-Submarine Warfare Continous Trail Unmanned Vessel).

Plavidlo ACTUV je v současné době již téměř dokončeno a tým agentury DARPA dopracovává pokročilý software potřebný k jeho udržení na moři po dobu několika měsíců.

Úkolem plavidla ACTUV má být vyhledávání ponorek a jejich dlouhodobé sledování. Jeho činnost na moři má být zcela autonomní a náklady na jeho provoz nemají překročit částku 20 tisíc dolarů na den, což je mnohonásobně méně než náklady na provoz torpédoborce s posádkou (náklady asi 700 tisíc dolarů na den). ACTUV neponese zatím žádné zbraně, ale jeho pozdější vyzbrojení protiponorkovými zbraněmi není vyloučeno. Možné je též budoucí rozšíření úkolů plavidla o vyhledávání a ničení min.

ACTUV bude vybaven nejmodernějšími senzory pro vyhledávání a sledování ponorek a senzory, které mu budou umožňovat autonomní bezpečnou plavbu za všech podmínek. Samozřejmostí bude vybavení plavidla datalinky, prostřednictvím kterých budou přenášeny informace na určená místa velení, spolupracující plavidla a hlídkové a protiponorkové letouny. Militarybox, CC BY-SA

                                                                          ACTUV

                                                                (foto: DARPA / PD)

 

 

Diskusní téma: Americká DARPA zahájí testy bezosádkového lovce ponorek

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání