internetový armádní magazín

Budoucnost britských tanků s otazníky

23.09.2015 10:10

Podle prohlášení vysokých představitelů britských ozbrojených sil na mezinárodní vojenské výstavě DSEI 2015 v Londýně, bude britské ministerstvo obrany brzy postaveno před úkol rozhodnout o radikální modernizaci stávajících britských tanků Challenger 2, nebo o vývoji zcela nového typu tanku. Rychlé rozhodnutí v této věci je vynuceno nástupem ruského tanku T-14 na platformě Armata, který momentálně nemá v dohledu žádnou odpovídající konkurenci.

                                                                     Challenger 2

                                                (foto: Cpl Si Longworth RLC / MOD / OGL)

 

Britští vojáci v poslední době čím dál častěji poukazují na zastarávání svých tanků. V tanku Challenger 2 použitý 120mm drážkovaný kanón L30A1 již rozhodně není moderní zbraní a se současnou municí nebude schopen prorazit moderní "brnění" Armaty. Ani sestava použitých přístrojů již neodpovídá představám a znatelně zaostává za i posledními americkými Abramsy nebo německými Leopardy.

Zdali britské ministerstvo obrany rozhodne o radikální modernizaci stávajích tanků nebo o vývoji zcela nového typu je zatím otázkou. Cesta modernizace by byla pochopitelně levnější a rychlejší než vývoj nového obrněnce, ale na celkovou výhodnost či nevýhodnost jednotlivých řešení ukáže až provedená studie. Do hry by však mohla vstoupit i možnost spolupráce s Francouzi a Němci, kteří v této chvíli "mají jasno" o společném postupu při vývoji nového tanku. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Budoucnost britských tanků s otazníky

Datum: 24.09.2015

Vložil: hornet

Titulek: Britske tanky

Jo kam to angláni dovedli, ale souhlasím s Xawierem ohledně spolupráce s USA na novém tanku- jejich zbrojní průmysl je silně provázan.

Datum: 23.09.2015

Vložil: Míša

Titulek: Převaha je nutná, ale.

Být Britama nechal bych to u ledu, se skomírající ekonomikou se zaváděním Armaty to žhavé zase nebude. Ostatně jako všechny projekty Ruska, stačí mrknout na jejich kosmonautiku, která také prorokuje projekty, které nakonec končí ve fázy konceptu. Polostealth taky seškrtali a tak jim zbydou jen exempláře do Monina. Mimochodem, by mě návštěva tohoto muzea dost lákala.

Datum: 23.09.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Převaha je nutná, ale.

:-)

Datum: 23.09.2015

Vložil: Locket

Titulek: Re: Převaha je nutná, ale.

No že jo, viz. ve výstavbě úplně nový kosmodrom "Vostočný" aneb "Bajkonur východ" velmi nákladný a náročný projekt ruské kosmonautiky, který i přes vyvolanou finanční krizi (která mimochodem velmi povzbudila domácí-ruský průmysl) nadále v celku dobře postupuje. Z onoho kosmodromu bude startovat nově vyvinutá raketa projektu Angara v několika verzích (již v testech). Takže než vypustím do světa blud, zjistím si alespoň reál informace. Tolik k ruské kosmonautice ;) To že Armata způsobuje závist není novinkou. A nějaký blud o polostealth. Asi tak každý ten stealth je zjistitelný, pokud k tomu máte odpovídající prostředky a rusové určitě moc dobře vědí co dělají a jen hlupák by je podcenil.

Datum: 24.09.2015

Vložil: Kuba

Titulek: Re: Re: Převaha je nutná, ale.

která mimochodem velmi povzbudila domácí-ruský průmysl.
https://www.irucz.ru/cz/zpravy/1-/114000000000-ruska-federace/114008000000-uralsky-fo/114008001000-celjabinska-oblast/309-prumysl-tezky/28569-uralvagonzavod-v-celjabinsku-zada-vladu-highlight-lokom/

Datum: 25.09.2015

Vložil: Locket

Titulek: Re: Re: Re: Převaha je nutná, ale.

Jistě někdo se snaží využít situace a čerpat prostředky ze státního rozpočtu právě když je zde dobré odůvodnění... tedy sankce na ty se dnes slyší. S podobnou žádostí se UVZ obrátil na vládu již v roce 2014 a i některé roky dříve. Odůvodnění např. nutná modernizace závodu na splnění státních zakázek a pod. Dnes máme ty sankce.K Povzbuzení domácího průmyslu jistě došlo! Příkladem je že se začali vyvíjet a vyrábět sofistikované výrobky a komponenty, které se dříve dovážely což je do budoucna jistě velké plus, i když to momentálně trochu bolí v podobě investic ( do budoucnosti a soběstačnosti, které jednou stejnak museli přijít)

Datum: 25.09.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Převaha je nutná, ale.

Já kosmonautiku sleduju bedlivě, ano tohle všechno se skutečně děje, ale plán byl o mnoho let nazpět a hlavně kolik vyhlášených projektů skončilo, raději skončím slovem skončilo... Doporučuji projít pár dílů na streamu dobývání vesmíru, protože těch projektů byla taková spousta, že ani expert by nedokázal na vše vzpomenout.V dané sféře nejsem jedinej, kterej si všiml těch megalomanií a pak vakua. Tím je zkrátka Rusko vyhlášené.

Datum: 04.10.2015

Vložil: Locket

Titulek: Re: Re: Re: Převaha je nutná, ale.

Ano, ale pozor na různá populistická videa a rádoby prohlášení, různé propagace projektů, které byli vytvořeny na vlastní pěst ať už samotných firem či různých "zástupců" apod. Ale nejedná se o statní zakázku!! Na kterou byli uvolněny prostředky ze státního rozpočtu. Takže reálně lze brát v úvahu pouze projekty, které jsou ve státním programu pro kosmonautiku. A to co je nutné: tedy nový kosmodrom, nová raketa v několika verzích, a vývoj nové kabiny která výhledově nahradí letitý a osvědčený Sojuz. Nic víc nic miň. Zbytek jsou projekty budoucnosti pokud jim bude kdy dána státní podpora! Nebo budou zahrnuty do dalšího programu pro kosmonautiku (např. do roku 2030). Soukromá sféra je pak trochu jiná záležitost.

Datum: 23.09.2015

Vložil: sd

Titulek: Re: Převaha je nutná, ale,třeba je to jinak...

Tento komentář mě přivedl na velmi zajímavou myšlenku:
Rusové vyhráli ve Vietnamu.V Turecku se rozmístily americké rakety namířené na SSSR. Odpověď byla Kubánská krize. Američani,ale nikdy nezapomněli na Vietnam a tak chtěli dopřát ruský Vietnam Rusku,což je ruská invaze do Afghánistánu a prohra Ruska. CIA už v té době cvičila speciální oddíly vzbouřenců a stavěla výcvikové tábory před touto invazí...Mimochodem takto vznikla Al-Kaida..Rusové utrpěli těžké ztráty. Poté nastaly závody ve zbrojení ponorky,lodě,letadla,Rusko ale netušilo,že cílem je vyzbrojit armády specializovanými zbraňemi mnoha typů a tím SSSR uzbrojit a přivést ke krachu,což se povedlo.
Po roce 1990 snaha USA o tento trend neupadl,naopak. Všimněte si,vyvinuly USA od roku 1980-1990-2010 nějaký nový typ zbraně,které masivně zavádí do výzbroje?Najdem je pár takových projektů,třeba F22 a i o něm se vypráví,že jich je údajně Max 12-15 kusů...Viděl snad někdo více jak 20 F22 pohromadě? Zato od roku 1980-1990-2010 vzniklo tolik technologických demonstrátorů a prototypů,že je nejde ani spočítat./Commanche,FCS a jiné třeba GCV/ Je vidět,že snaha uzbrojit Rusko je stále fungující metodou,která snad funguje i dodnes. Druhá strana mince jsou Bezpilotní letouny,které byly tajné ve své době a ne příliš nákladné. USA nepotřebuje nové zbraně zavádět do výzbroje,ani Rusko to nepotřebuje. Obě strany mají tolik vojenské techniky z dob studené Války,kolik chtějí.
Myslím,že Rusko kopíruje tuto taktiku boje...Armata podle článku z minulosti má být jen Potěmkinovou vesnicí...stejně tak PAKFA...Je to ekonomický boj...Rusové mají mnoho tanků údajně 10 -15 tisíc. Připravenou modernizaci T90A na T90AM,letouny SU27 -modernizace na standard SU27SM-exportně ne příliš žádaný artikl,přitom Rusko vsázelo na tuto modernizaci a na zájem zahraničních zákazníků...bývalého SSSR a spojenců,to se nestalo. Exportních úspěchů dosáhl tedy SU-30 a proto vznikla verze SU35S/ale je to podobně stejná modernizace jako SM/ Chci tím říci,Že Rusko má stíhaček a tanků příliš mnoho,aby zavádělo nové typy...
Spíše Rusové chtějí přeskočit Generaci a Propagandou i mediálně tlačí opačně na EU/NATO/USA a snaží se trochu uzbrojit je. Všiměte si co USA chtějí do Armády,to si koupí a zdokonalí,jako třeba Stryker u ostatních projektů je postavena prototypová řada někdy i první série pro uvěřitelnost medii a protivníka...Je možné že Rusové něco takového práva provádí... Je ale možné že právě toto je záměr,vzbudit obavy,co když to peci jen Rusové zavedou do výzbroje v dostatečném počtu.
Tak či onak Západ musí reagovat...

Datum: 24.09.2015

Vložil: Kuba

Titulek: Re: Re: Převaha je nutná, ale,třeba je to jinak...

zajímalo by mě kde se vypráví že raptorů je 12-15....

Datum: 24.09.2015

Vložil: Kozlus

Titulek: Re: Re: Re: Převaha je nutná, ale,třeba je to jinak...

Mimo USA jsou v Japonsku a v Nemecku, takze jich musi byt nasobne vic.

Datum: 25.09.2015

Vložil: Locket

Titulek: Re: Re: Převaha je nutná, ale,třeba je to jinak...

Tak trochu návrat do reality. Rusové mají cca něco mezi 2000 až 3000 aktivních tanků, to znamená stroje které jsou nasazeny u jednotek. Ty to stroje kterým vyprší za určitý čas životnost budou muset byt z čistě technického hlediska něčím nahrazeny a to právě Armatou. ( něčím je nahradit muší přeci nevěříte že se vrátí ke klackům a kamenům). Je tu ještě možnost ekonomické modernizace ( u strojů kde to má ještě smysl, nebo výroba lacinějšího modelu pro doplnění Armat viz. T-90AM - jako v době SSSR T-80 s T-72). Dále mít ve skladech 5000-10000 tanků pro případ mobilizace ( zřejmě T-72). S PAk-FA je to naprosto stejná situace. Ruskové mají stíhaček tak-tak na svou obrovskou rozlohu, spíše málo. A něčím ty olétané Su-27 budou muset nahradit. ( zatím je tu prozatimní- ekonomický řešení v podobě Su-35S). Su-30SM je úplně mimo nahrazuje Su-24 u námořního letectva a MiG-29 u VVS. Su-30M2 nahrazuje opotřebované Su-27UB. Su-27SM vůbec není exportní artikl a nikdy jím nebyl ani zamýšlen, ale modernizovaný Su-27S ruského letectva. Rusové žádnou generaci nepřeskakují to je blud. Pak-Fa je přirozený nástupce Su-27 ( jako byl Su-27 za Su-15 v době SSSR). Pozor na propagandu!!!
První velký Hřebík do rakve SSSR byla havárie Černobylské jaderné elektrárny a následná likvidace katastrofy, než nějaké propagandistické uzbrojení. Tato katastrofa stála příliš mono lidských i materiálních zdrojů ze kterých se SSSR již nikdy nevzpamatoval. Tedy pokud víte o čem je řeč ;)

Datum: 25.09.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Převaha je nutná, ale,třeba je to jinak...

Tohle zní logicky, jen zase udělám analogii s naší armádou, zde díky lumpránám ve státní moci armáda taky spadla na hubu. Čili to podobné čekám i v Rusku, je to stejnej bordel jak ČR.

Datum: 23.09.2015

Vložil: sd

Titulek: Brit

Jak znám Brity,půjdou cestou vlastního vývoje nebo utvoří pakt s Američany nebo modernizují Ch2 na verzi megatron popř. to vylepší. Až pokud nezbyde žádná lepší možnost,vstoupí do konsorcia KMW-NEXTER...

Datum: 23.09.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Brit

Vidím to podobně...

Datum: 23.09.2015

Vložil: David

Titulek: Britské tanky

Pokud vím, Challengery 2 mají být provozovány až do roku 2035. Velká Británie má tedy poměrně dosti času. Ale co se týče nějakého společného vývoje "eurotanku", o tom silně pochybuji. Už spolupráce Německa s Francie nejspíš bude dosti problematická. A Británie se vždy snažila jít svou cestou. Spíš bych čekal nějaký společný vývoj s USA, kde Abramsy také asi nebudou moci sloužit donekonečna

Datum: 23.09.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Britské tanky

No do roku 2035 určitě sloužit budou. Nicméně asi jen u nějakých druhosledových jednotek, nebo budou přestavovány na nějaká podpůrná vozidla, raketové stíhače tanků atd. Věřím, že v podobné situaci jsou nyní i USA a v zákulisí se již horečně pracuje na nástupcích...

Datum: 23.09.2015

Vložil: mattea

Titulek: Challenger 3

Bylo by mi trochu líto, kdyby s historií vývoje tanků Briti nevyvinuli nový kousek, ale v případném společném projektu Německa, Británie a Francie zase vidím možný budoucí tank "EU", s jednodušší logistikou a ostatními výhodami, které k tomu patří. Opomíjím možnost modernizace, u které nepředpokládám zásadní změny (bezosádková věž, ... ).

Záznamy: 1 - 18 ze 18

Vyhledávání