internetový armádní magazín

Dragun a Derivacija - nové verze BMP-3

16.08.2015 18:20

Podle ruských agentur připravuje ruský koncern Traktornyje zavody na zbrojní výstavě RAE-2015 v Nižním Tagilu představení dvou nových perspektivních verzí bojového vozidla pěchoty BMP-3. Vozidla nesou jména Derivacija a Dragun, obě přinášejí zásadní změny v původní konstrukci BMP-3 a radikálně se od sebe odlišují.

BMP-3M-D Derivacija si zachovává celkové uspořádání s motorem vzadu a výsadkem umístěným uprostřed. Na jeho stropě je však umístěna bezosádková bojová věž Burevestnik Bajkal s rychlopalným kanónem AU-22M ráže 57 mm a přaženým 7,62mm kulometem PKTM.

Verze BMP-3M-D Dragun má pohonnou jednotku přesunutou do přední části vozidla, což umožnilo využít záď stroje pro přepravovaný výsadek a vybavit ji pravděpodobně i sklopnou nástupní rampou. I tato verze disponuje novou bezosádkovou bojovou věží, ta si však zachovává výzbroj původního BMP-3, tedy 100mm a 30mm kanón a 7,62mm kulomet. 

Představením nových verzí BMP-3 se naplňují představy o jeho dalším vývoji a efektivním využití původního potenciálu. Toto téma bylo i předměrem několika článků a diskusí na stránkách našeho magazínu. Militarybox, CC BY-SA

                                                        BMP-3 ve své známé podobě

                                                       (foto: V. Kuzmin / CC BY-SA)

 

Diskusní téma: Dragun a Derivacija - nové verze BMP-3

Datum: 17.08.2015

Vložil: kozlus

Titulek: Proc 57mm?

Raze 100mm ma malou kadenci a zasobu munice.
Udava se, ze mezi 30mm a 50mm je rozdil v ucinosti jako mezi 12,7mm a 30mm.
Rozdil mezi 57mm a 30mm je, ze vetsi raze je proste vetsi, takze neni takovej problem s miniaturizaci systemu programovatelne munice. 57mm taky obsahuje nasobne vetsi mnozstvi vybusniny a i vysledne strepiny maji znacne vetsi ucinek v cili a to na vetsi vzdalenost. 30mm nadelate diry do zdi, ale zneskodneni nekoho za tou zdi uz neni tak jiste. 57mm ty diry udela znatelne vetsi, ma znatelne vetsi ucinek za zdi (a po cele mistnosti) a celej barak znicite podstatne snadneji. Programovatelnou munici to posunete o dalsi level. To stejne pri utoku na manika v zakopu, nebo v nejakem zodolnenem postaveni. Ostatni BVP muzete nicit na vzdalenost, ze ktere si proti vam neskrtnou. Ta vez ma i dostatecny namer na pusobeni proti vrtulnikum a nizkoleticim letadlum + ta munice je proti nim podstatne ucinejsi - vice strepin a tezsi strepiny.
Jina vec je, ze RF ma pro ten kanon jen zastaralou munici a vyvoj nove je nutnost.

Datum: 17.08.2015

Vložil: David

Titulek: BMP-3

Zajímavé. Hlavně ta Derivacija by podle mne mohla být úspěšná. Ani ne tak coby BVP jako spíše lehký tank - vzhledem k 57 mm kanonu. Ten je výkonnější než 76 mm kanon PT-76 a patrně se vyrovná zastaralému 85 mm kanonu čínského Type 63. Oba lehké tanky přitom slouží dosud ve velkých počtech, jejich modernizace se většinou nevyplatí. Takže to považuji za velmi dobrý tah. Ale ještě zajímavější by možná byla kombinace Derivacije a Draguna - tj. přepracovaný vnitřní prostor a 57 mm kanon

Datum: 17.08.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: BMP-3

Malinko nechápu vyšší ráži kanonu, dle mě proti tankům neobstojí ani 100mm. Leda proti jiným bevkům. Tam si myslím, že 30-40mm naopak stačí. Snad protipěchotní termobarické hlavice? Zajímá mě to.

Datum: 17.08.2015

Vložil: Keldor

Titulek: Re: Re: BMP-3

100mm Kanonem s tříštivo-trhavou střelo se skvěle likvidují měkké cíle . Jako pěchota, polní opevnění, budovy a jakékoli cíle mimo toho tanku. Dále se z toho dají střílet řízené střely které skvěle na dálku likvidují všechny typy cílů mimo letadel tanků.
Takže BVP-3 dokáže bezkonkurenčně podporovat pěchotu a to je jeho hlavní úkol .
57mm kanon probije libovolné pancéřovaní u BVP , OT a MRAPů a to i takové které 30mm kanon nedá nebo ne na takovou vzdálenost a dávka tříštivo trhavých má na měkké cíle značný účinek.
Navíc pokud mám obrněné vozidle třeba kurganěc 25 který má masivní pancéřovaní že odolává 30-40mm kanonům tak muže beztrestně likvidovat cizí BVP .

Datum: 17.08.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: BMP-3

Za odpověď dík. Myslel jsem, že to spíš ve finále znamená zvýšení hmotnosti bez významnějšího užitku.

Datum: 17.08.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: BMP-3

Trend k vyšším rážím je zřejmý i na Západě. Ještě nedávno převažovaly ráže 25-30 a kanon 40 mm mělo jen švédské CV-90, nyní kanon stejné ráže budou mít Britové, patrně i Francouzi. Takže Rusko v tomto směru jen bude mít náskok.
Je faktem, že proti MBT se 100 mm kanon nechytá, nicméně na dnešním bojišti je i tak dost potenciálních cílů

Datum: 17.08.2015

Vložil: semtam

Titulek: Re: Re: Re: BMP-3

Tank je odkázanej na svoje senzory. Pokud by 100mm náboj měl hlavici, která by dokázala naleptat optiku. Tak by tank mohl být teoreticky vyřazen z boje. Samozřejmě ne zničen, ale již by nemohl operovat na bojišti.

Datum: 17.08.2015

Vložil: Keldor

Titulek: Re: Re: Re: Re: BMP-3

Tanky mají několik senzorů https://www.armadninoviny.cz/tank-zasazen-co-se-deje-po-zasahu-tanku-cast-2-1.html?hledat=co+se+d%C4%9Bje

A vyřadit je všechny je komplikované .

Vyhledávání