internetový armádní magazín

Eitan a Carmel - budoucí obrněnci s šesticípou hvězdou na pancíři

27.10.2015 11:05

Izraelský výrobce tankové techniky TPA (Tank Production Authority) zahájil podle zveřejněných informací montáž prvního prototypu generačně úplně nového těžkého kolového obrněného transportéru, nebo těžkého kolového bojového vozidla pěchoty pojmenovaného Eitan. Vozidlo s konfigurací podvozku 8x8 má disponovat bojovou hmotností do 35 tun, tedy asi poloviční hmotností těžkého pásového obrněného transportéru Namer, s kterým má společně nahradit všechny zastaralé pásové obrněné transportéry řady M113.

                                           těžký pásový obrněný transportér Namer
                                                      (foto: MathKnight / CC BY)


Vozidlo Eitan má být podle izraelských zvyklostí mohutně pancéřováno, přičemž budou použity ty nejmodernější typy lehkých pancířů vyvinutých v izraelských taboratořích. Vozidlo ve své ochraně bude však ve velké míře spoléhat na aktivní obranný systém nové generace s množstvím různých senzorů a údajně i širokou škálu zbraní.
Testy nového izraelského kolového obrněnce v terénu mají být zahájeny koncem příštího roku. S jeho sériovou výrobou se počítá asi od roku 2020. Eitan bude v porovnání s vozidlem Namer mobilnější a levnější na výrobu i veškerý servis.
Souběžně s pracemi na kolovém vozidle Eitan je u úřadu MAFAT (Administration for the Development of Weapons and the Technological Industry) veden vývoj nového izraelského tanku ukrývacího se pod prozatimním názvem Carmel. Tento tank nemá být budoucí Merkava Mk.5, ani nemá nahrazovat současné tanky Merkava Mk.4, které čeká ještě několikaletá výroba a dlouhá služba. Carmel má být moderním středním tankem s bojovou hmotností kolem 32 tun, který bude sloužit společně s těžšími tanky Merkava Mk.4, a bude tak tvořit podobmou dvojici jako transportéry Namer a Eitan.
Tank Carmel by se podle současných plánů měl dostat k jednotkám nejdříve v letech 2025 až 2027.
Vozidla Eitan a Carmel jsou vyvíjena v rámci strategického projektu nazvaného Ground Horizon, jehož cílem je do roku 2035 vytvořit nový obraz ozbrojených sil Izraele. Militarybox, CC BY-SA

                                                             tank Merkava Mk.4
                                                          (foto: IDF / CC BY-SA)


 

Diskusní téma: Eitan a Carmel - budoucí obrněnci s šesticípou hvězdou na pancíři

Datum: 29.10.2015

Vložil: David

Titulek: Izraelské OT

Přiznám se - na ten těžký osmikolový obrněný transportér jsem zvědav. Že by cosi jako Boxer č.2?

Datum: 30.10.2015

Vložil: Jirka4form

Titulek: Re: Izraelské OT

A že by cosi jako Boxer č.2 na podvozku systému Tatra?

Datum: 31.10.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Izraelské OT

Vzhledem k tomu, že Izraelci již s podvozkem Tatra mají bohaté zkušenosti (samohybná děla atd.), bylo by to vcelku logické řešení. Nevím, nechám se překvapit. Ale řekl bych, že u kolových OT již moc nelze co vylepšit. Je možné mít různé priority - vyšší míra ochrany nebo naopak nižší hmotnost a vyšší pohyblivost, ale toť vše. Ale hodně zvědavý jsem na výzbroj

Záznamy: 1 - 3 ze 3

Vyhledávání