internetový armádní magazín

Embraer dodá první letouny KC-390 do konce letošního roku

03.04.2018 22:45

Brazilská společnost Embraer dodá do konce letošního roku domácím ozbrojeným silám několik nových transportních letounů KC-390. Ty se podrobí certifikačním testům na základě kterých, bude rozhodnuto o zařazení do provozu.
V rámci certifikačních letů brazilské vojenské letectvo prověří KC-390 v přepravě nákladů, včetně jejich nakládky a vykládky i v tankování a předávání paliva za letu. Posuzována bude i spolehlivost palubních systémů a systémů sebeobrany.
Letoun KC-390 je vyvíjen brazilskou společností Embraer od roku 2007. Na vývoji se podílejí i společnosti z České republiky, Portugalska, Kolumbie a Argentiny. Předběžný návrh KC-390 byl dokončen v roce 2012. V říjnu 2014 byl v továrně Embraeru v Gavian-Peixoto dokončen první prototyp. Jeho zálet se uskutečnil v únoru 2015.
Letoun KC-390 má délku 33,4 m, výšku 11,4 m, rozpětí křídla 33,9 m a maximální vzletovou hmotnost 81 tun. Stroj je určen k přepravě nákladu do hmotnosti 26 tun. Militarybox, CC BY-SA

                                                                         KC-390

                                                   (foto: Ministério-da-Defesa / CC BY)

 

Diskusní téma: Embraer dodá první letouny KC-390 do konce letošního roku

Datum: 04.04.2018

Vložil: Mejla

Titulek: Embraer v CR

Parádní stroj. Tuším naše armáda přemýšlela o možném nákupu 2 kusů. Snad to klapne. Letectvo něco takovýho potřebuje jako sůl.

Datum: 04.04.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Embraer v CR

Absolutně souhlasím - pěkný, moderní a velmi perspektivní stroj, který by měl v našem letectvu zakotvit. Osobně nepovažiji používané CASy za ideální vojenský transportní letoun.

Datum: 06.04.2018

Vložil: No

Titulek: Re: Re: Embraer v CR

CASA je jiná kategorie, která má svůj význam. Můžete paletu cihel odvézt Fordem Tranzit nebo také kamionem. Když chcete vézt jen jednu, asi nebudete objednávat ten kamion. CASA má nízké provozní náklady a slouží na krátké a střední tratě.

Datum: 07.04.2018

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Re: Re: Embraer v CR

Že je CASA jiná kategotie a má svůj význam vím a nijak to nerozporuji. Naprosto také chápu, že pro letectvo AČR je užitečným typem, jako ostatně pro letectva řady jiných armád, a že s ním může být v mírové službě absolutní spokojenost. Pouze jsem si dovolil konstatovat (bez ohledu na fakt, že menší než Embraer), že to není ideální vojenský transportní letoun, nic víc, nic míň. :-)

Datum: 10.04.2018

Vložil: Mejla

Titulek: Re: Re: Re: Re: Embraer v CR

Pánové, máte pravdu zřejmě oba. Pokud vím, tak armáda původně vybrala Spartany. Casa byla politické rozhodnutí. Nicméně Casa slouží dobře a proti Spartanu má levnější provoz. A pokud příjde letoun typu KC-390, tak líp doplní Casy než Spartany.

Vyhledávání