internetový armádní magazín

Finále amerického programu OA-X - A-29 Super Tucano proti AT-6 Wolverine

04.02.2018 17:55

Americký program OA-X, nebo také Light Attack, se přiblížil svému závěru. Velení amerického vojenského letectva (USAF) vybralo dva finalisty, kteří budou pokračovat ve zkoušebním programu. Jedná se o konzervativnější typy - A-29 Super Tucano a AT-6 Wolverine. Letouny Scorpion a AT-802 Longsword jsou již tedy mimo hru. Závěrečné testování finalistů má proběhnout v Arizoně v období od května do července letošního roku.

K dnešnímu dni má americké vojenské letectvo oficiálně pouze jeden typ, který je určen pro přímou podporu pěchoty na bojišti, a to je A-10 Thunderbolt II. Tomuto typu letadla bylo opakovaně prodlužováno období bojové služby a v současnosti se s jeho službami počítá do roku 2022. Vzhledem k tomu, že za dobře vyzbrojený a obrněný A-10 nebyla vyvinuta ekvivalentní náhrada, rozhodlo americké ministerstvo obrany o přijetí do výzbroje lehkého bitevního letounu. Jestli to byl dobrý krok ukáže až budoucnost, ale lehké turbovrtulové bitevníky své místo pod sluncem určitě mají.

                                                              A-29 Super Tucano

                                                               (foto: USAF / PD)

 

Typ A-29 Super Tucano je lehké turbovrturové letadlo vyvinuté brazilskou společností Embraer (jeho první prototyp vzlétl již v roce 1999). Zpočátku byl Super Tucano navržen jako výcvikový letoun, ale následně byl přeměněn  na bitevník.

Typ AT-6 Wolverine společnosti Hawker Beechcraft je pokračováním řady lehkých útočných letadel T-6A a T-6B vyvinutých v rámci programu LAS (Light Air Support) na základě cvičného letounu Texan II.

                                                                 AT-6 Wolverine

                                                    (foto: Airwolfhound / CC BY-SA)

 

Americké vojenské letectvo předpokládá nasazení lehkých bitevních letounů do ozbrojených konfliktů nízké intenzity. Letová hodina lehkého bitevníku by měla přijít na méně než 3 tísíce dolarů. Letová hodina víceúčelového bojového letounu nové generace Lockheed Martin F-35A Lightning II stojí americké vojenské letectvo asi 42 tisíc dolarů. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Finále amerického programu OA-X - A-29 Super Tucano proti AT-6 Wolverine

Datum: 11.02.2018

Vložil: Cami

Titulek: Výběr?

Dle mého názoru prakticky není z čeho vybírat a z racionálního hlediska lze jen konstatovat, že A-29 nemá ve své třídě soupeře, mimo jiné i proto, že narozdíl od rádoby konkurentů se Super Tucano sériově vyrábí a má všechny potřebné certifikace, a to včetně zbraní.

Datum: 06.02.2018

Vložil: martin

Titulek: re

Myslím,že jediné trošku obstojné letadlo je Scorpion,tyhle turbovrtulové stroje jsou vyloženě nouzovka pro země,které nemají finance na provoz výkonnější techniky,ale v letectvu státu jako je USA to působí až legračně vedle mašin jako je např.F-35.

Datum: 07.02.2018

Vložil: Skeptik

Titulek: Re: re

Experti US Air Force si to evidentně nemyslí :-)

Datum: 06.02.2018

Vložil: Jožo

Titulek: lietadlo

To Super Tucano vyzerá trochu lepšie ako Volverine.

Vyhledávání