internetový armádní magazín

Indie koupí další čtyři letouny P-8I Neptun

10.07.2015 20:20

Indické námořnictvo a americká společnost Boeing údajně brzy dokončí jednání o nákupu dalších čtyř námořních hlídkových a protiponorkových letounů Boeing P-8I Neptun (indická varianta letounu P-8A Poseidon). Pořízení letounů bude muset následně schválit indické ministerstvo financí a bezpečnostní výbor kabinetu ministrů Indie.
Indická vláda podepsala smlouvu na dodávku osmi letadel P-8I Neptun v lednu roku 2009. Hodnota zakázky, která obsahovala i dodávky náhradních dílů, vyškolení obsluh a logistickou podporu činila asi 2,1 miliardy dolarů. Do současné doby bylo indickému námořnictvu předáno sedm strojů, poslední letoun bude předán během letošního října.

                                             Boeing P-8I Neptun indického námořnictva
                                                      (foto: Indian Navy / CC BY)


Smlouva o letounech z roku 2009 řešila i možnost následného přednostního nákupu dalších čtyř strojů. Tato možnost byla využita a konkrétní jednání byla zahájena již v loňském roce.
Indie hodlá svých dvanáct letounů P-8I Neptun dlouhého doletu zařadit do svého nového námořního vícevrstvého průzkumného systému. Tento systém bude obsahovat i dvanáct hlídkových letounů krátkého doletu Dornier 228 a devět hlídkových letounů středního doletu, které ještě nebyly vybrány. Militarybox, CC BY-SA 

                                         indičtí operátoři v letounu Boeing P-8I Neptun
                                                    (foto: Indian Navy / CC BY)


 

Diskusní téma: Indie koupí další čtyři letouny P-8I Neptun

Nebyly nalezeny žádné příspěvky.

Vyhledávání