internetový armádní magazín

Írán chce koupit čínské stíhačky J-10

05.08.2015 10:45

Írán by chtěl v Číně koupit až 150 víceúčelových bojových letounů Chengdu J-10 Vigorous Dragon (v kódu NATO Firebird) k přezbrojení svého letectva. Sankce proti Íránu v oblasti vojenské techniky a vojenského materiálu stále ještě platí, ale podle íránských zdrojů jsou jednání s Čínou ve věci dodávek letadel v plném proudu a blíží se úspěšnému konci. Jednotková cena J-10 by se měla pohybovat kolem 41 milionů dolarů, což je výrazně méně než u konkurenčních strojů stejné kategorie.

Íránské letectvo je stále nuceno se ve velké míře spoléhat na asi čtyřicítku starých amerických strojů F-14A Tomcat a asi pětatřicet ruských letounů řady MiG-29. Oba tyto typy již mají svá nejlepší léta dávno za sebou, ale výkonově převyšují další provozované typy částečně pocházející i z nové domácí produkce. Stroje J-10 by pro íránské letectvo znamenaly velký krok vpřed.

                                                                Chengdu J-10A

                                                      (foto: Retxham / CC BY-SA)

 

Chengdu J-10 Vigorous Dragon je středně těžký víceúčelový jednomotorový bojový letoun s kachním uspořádáním nosných ploch a jednoduchou svislou ocasní plochou. Představuje jakousi čínskou obdobu amerických strojů řady F-16 Fighting Falcon, kterým se též blíží svými charakteristikami. Drak J-10 je zhotoven převážně ze slitin hliníku, použity jsou však i kompozitní materiály a titan. Trup J-10 má poloskořepinovou konstrukci a na jeho přídi je dielektrický kryt pod kterým se ukrývá relativně moderní radilokátor NIRET (Nanjing Research Institute of Electronic Technology) KLJ-3 s vyhledávacím dosahem kolem 120 km. V zadní části trupu se nachází dvouproudový ruský motor Saturn Al-31FN s kruhovou výtokovou tryskou s měnitelným průřezem, který disponuje maximálním tahem s přídavným spalováním 122,6 kN. Křídlo letounu J-10 má středoplošné uspořádání a tvar dvojité delty s plynulým přechodem do trupu. Křídlo doplňuje dvojice pohyblivých šípových kachních ploch.

Letoun J-10 je vyzbrojen jedním dvouhlavňovým kanónem Type 23-3 v ráží 23 mm. Podvěsná výzbroj do celkové hmotnosti asi 5000 kg se umísťuje na celkem jedenáct zbraňových závěsníků. Pět se jich nachází pod trupem a po třech pod každou polovinou křídla. Militarybox, CC BY-SA

 

 

Diskusní téma: Írán chce koupit čínské stíhačky J-10

Datum: 06.06.2017

Vložil: Cid

Titulek: J-10

Letadla padají všude i v USA!Rusko a USA mají špičkové letecké a kosmické technologie!!Čína jim šlape na paty.J-10 je pro Irán dobrá volba.Lepší než nic.Stejně vždy rozhodne o úspěchu jakélho koliv txpu letadla funkčnost celého systému PVO!!Můžete mít dobré letadlo, ale pokuď Vám nefunguje výcvik,servis,údržba,radary/PVO tak toho moc samotný letoun neudělá a nezvládne!!!To je asi podobné jako totální technologická převaha a peněz na steaně saudů v Jemenu a přesto prohrávají s místníma Jemenskýma milicema vyzbrojenýna technikou z 80.let!!!A saudové nedokáží uplatnit svou techn.převahu,protože jim prostě nefunguje systém jako celek!!Musí fungovat celé PVO a průměrný J-10 bude dostačující síla v regionu zálivu!!!Bez tohoto je jinak J-10 proti Izraelcům a USA druhá liga!!!

Datum: 10.08.2015

Vložil: veterán 47

Titulek: Iranské letectvo

Už roky sledujem diskúsiu na MB a až nedávno som sa rozhodol aj sám do nej zapojiť. Vela diskutérom chýba nadhľad. Čína je už ďaleko od doby Veľké Maa. Za pár rokov prakticky dohnala zameškané. Jej technici študovali na tých najpredstížnejších školách po celom svete a teraz svoje vedomosti zúročujú doma v Číne. Nenechajte sa zmiasť predstavou že sú schopní vyrobiť len nejaký brak. Ak Irán kúpi J 10 je to určite modernizácia a veľká. J 10 je nová konštrukcia so všetkým čo k tomu patrí a preto je reálne ho stavať minimálne na úroveň F 16, F 18 či Su 27, 30 a podobne, ktoré sú staršie. Tipovať víťaza by som si netrúfol.

Datum: 07.08.2015

Vložil: jsk

Titulek: J10A svými parametry odpovídá

30 le starému F-16A...

Datum: 05.08.2015

Vložil: sd

Titulek: Dragon CHINA

Říše Draka mnoho kvalitních věcí vyprodukovat neumí.
J10 má v dnešní době stejnou bojovou hodnotu jako modernizované Migy od Ukrajiny.J20 zůstane jen jako prototyp a J-31 na kterém participuje trochu Rusko příliš slávy taky neudělá.
V případě Iránu bych spíše nakupoval PVO a vytvářel sítě.
J10 byl správný Krok tak možná v 90. letech a to už byl zastaralý.

Datum: 06.08.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Dragon CHINA

Tak srovnávat J-10 a modernizované MiG-21, to je trochu mimo. Mimochodem, ony chorvatské MiGy prošly spíše jakousi rozsáhlejší GO a nikoliv skutečnou modernizací. Tuším, že se o tom psalo i někde tady.
A k J-10 - je faktem, že první verze J-10 A hodně zaostávaly. Ale modernější J-10 B je již mnohem dál, je srovnatelná s západními letouny 4té generace

Datum: 05.08.2015

Vložil: Cateye

Titulek: To jsou paradoxy

Je poměrně ironické, že J-10, jehož know-how vychází z izraelského projektu IAI Lavi, který údajně po zrušení programu prodali Číně, bude nakonec létat ve službách jednoho z úhlavních nepřátel Izraele.

Datum: 05.08.2015

Vložil: Míša

Titulek: Nedivím se...

Minulý měsíc Rusákům spadlo z oblohy po každým typu letadla, co mají ve výzbroji. Takže ač teoreticky se jedná o skoro moderní techniku, spolehlivost bude asi šílená a nebojové ztráty by skoro se rovnali těm válečným. Nikdo další Iráncům asi nezbývá, kdo by jim dodával tuto techniku. Díky jejich Aláhovi za to(naštěstí je taky nemá rád)

Datum: 05.08.2015

Vložil: OO

Titulek: Re: Nedivím se...

Člověk se někdy diví co kdo dokáže ze sebe vyplodit. To že v Rusku padají letadla, tak jako jinde ve světě je jedna věc, to že o tam tady víme a je to veřejně oznámené je věc druhá, která také o něčem svědčí. Vzláště když letecký park je tvořen převážně stroji ne zrovna novými že (Su-24, Mig-29). Ani čínské letouny se neobejdou bez ruské technologie. Pokud budou dodány tak s ruskými motory. Západ a USA obzvláště mile rádi dodává své zbraně i těm co vzývají Aláha, pokud kopou za jejich ropný tým, nehledě na životy. Kdežto Írán hraje svůj vlastní mač.

Datum: 05.08.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Nedivím se...

Já tím chtěl taky "říct", že prostě jim spíš nic lepšího nezbývá. Takže je to modernizace za cenu kompromisu, než zvýšení bojeschopnosti armády, to že tam dodám trochu kritiky východní techniky je jen věc současných událostí. Ale je potřeba věci vidět v širším poli.

Datum: 05.08.2015

Vložil: Flanker.27

Titulek: Re: Nedivím se...

Achich ouvej. Stačí asi 30 vteřin pátrání, aby člověk našel, že třeba jen v květnu t. r. Američanům spadla dvě letadla a dva vrtulníky (resp. 1 z nich je V-22). Kupodivu žádné téma pro přemoudřelé na sociálních sítích...

Datum: 05.08.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Nedivím se...

Zde uznávám jen částečně svý pohrdání, jelikož Rusákům v posledku selhává nejen letecká technika. Také raketová : https://www.youtube.com/watch?v=6erksh1EiBQ a dále ponorková a jiná, ale beru, děje se všude, jen Východně od nás nějak častěji se jedná o selhání z důvodu asi sabotáže ve výrobě(mějte nadhled, nemyslím doslovně)

Datum: 05.08.2015

Vložil: Luky

Titulek: Re: Nedivím se...

Letadla padají všude....V USA jenom v květnu spadli dvě F18F během tří týdnů ...a to jsou nová letadla... dost varovný signál je havárie dvou TU95

Datum: 06.08.2015

Vložil: kozlus

Titulek: Re: Nedivím se...

To je zase vyblitek.
V RF dlouho nemeli penize na opravy, vycvik a na letani celkove. Poslednich nekolik let je penez vic, tak se vic leta a letadla se vice opotrebovavaji a tedy i vice padaji. Ale hlavne, posledni rok se tohle vsechno zmnohonasobilo. Letectvo leta a trenuje, co jim sily staci, tak je normalni, ze jim sem tam neco spadne.

Datum: 05.08.2015

Vložil: David

Titulek: Íránské letectvo

Mohu ještě doplnit, že íránské letectvo používá také stále ještě F-4 Phantom, z nichž některé byly modernizovány. Ale i to jsou již zastaralé stroje.
O nákup J-10 projevil zájem Írán už před lety (tuším někdy 2007), ale právě kvůli embargu z toho sešlo. Ale dnes je situace zcela jiná - a tak bych konkrétně tuhle akvizici viděl reálně. Bude ostatně myslím zajímavé sledovat, jak po ukončení embarga se íránské letectvo bude rozvíjet. Íránský letecký průmysl dokáže produkovat jen kopie starých F-5 - a tak si myslím, že nákupem J-10 to neskončí

Datum: 05.08.2015

Vložil: Luky

Titulek: Re: Íránské letectvo

Mimo to do Íránu se dostala i F16 z venezuely :) https://smg.photobucket.com/user/fariborz/media/F-16036.jpg.html

Záznamy: 1 - 15 ze 15

Vyhledávání