internetový armádní magazín

Izrael chce nové letouny F-15

03.11.2015 07:55

Izrael požádal Spojené státy o dodávku nových víceúčelových bojových letounů Boeing F-15E Strike Eagle ve zdokonalém provedení. Podle izraelských zdrojů má jít v případě dodání nových F-15 o kompenzaci za zrušení sankcí uvalených na Írán. Nové stroje F-15 pro Izrael by měly obsahovat některé prvky vyvinuté pro letoun verze označované jako Silent Eagle. Mělo by jít především o konformní palivové nádrže, baky sloužící k internímu uložení protiletadlových řízených střel a pum na pozicích konformních palivových nádrží a schopnost nosit celkově větší množství zbraní. Část elektronických systémů by mohla být izraelské provenience.

Pokud dojde k realizaci výše uvedeného obchodu s novými letouny F-15, bude to pro firmu Boeing určitě velmi radostná záležitost, protože by to mohlo obnovit zájem i jiných zemí.

Izraelské vojenské letectvo má nyní asi 25 modernizovaných víceúčelových bojových letounů F-15I Ra'am a 58 stíhacích F-15A/B/C/D Baz. Militarybox, CC BY-SA

                                           F-15I Ra'am izraelského vojenského letectva

                                                     (foto: Oren Rozen / CC BY-SA)          

 

Diskusní téma: Izrael chce nové letouny F-15

Datum: 03.11.2015

Vložil: Cateye

Titulek: ..

Opravdu úžasná logika :D Má to jen dva malé háčky. Rusko by muselo Izraeli letadla nabídnout aby o tom vůbec izraelci uvažovali a ti by navíc museli být padlí na hlavu aby si zavedli do výzbroje další letoun stejné kategorie jako F-15 a tím si zněkolikanásobili provozní náklady.
Tím spíše, že jak se píše v článku, chtějí letadla jako kompenzaci, kterou zaplatí, nebo se na ní z velké části bude spolupodílet USA. Podobně jako v devadesátých letech dostal Izrael desítky F-16 za to že se neúčastnil první Války v zálivu...

Datum: 03.11.2015

Vložil: Cateye

Titulek: Jejda skočilo mi to jinam

Příspěvek má být pro diskutéra Míšu

Datum: 03.11.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Mám dojem, že Rusáci nabídnou svý éra komukoliv, kdo zaplatí a není embargován. Občas mají nutkání nabízet svý stroje i přes embarga.

Datum: 03.11.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Mě se Sůčka 27ky líběj, ale to ovšem neznamená, že jsou nejlepší ve svý kategorii. Věřím, že tento válečně ostřílený národ nebere ani tolik na zřetel nějaký lobby, jako spíš potřebu si udržet náskok v technickým vybavení. Je to totiž pro jeho existenci nutností. Takže sem promítat zájmy Ameriky, která se zbrojení tohoto národa mockrát zřekla. Mi nepřipadá, jako logický, jak se zde uvádí.

Datum: 04.11.2015

Vložil: Flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

To je vskutku asi největší nesmysl, co jsem kdy na diskusi četl. Představa, jak Izrael teď houfně nakupuje ruskou techniku je asi stejně reálná, jako že je v horizontu 20 let nakoupí třeba Británie. I když z toho úplně vynecháme politiku, tak otázka školení, nákladů, kompatibility a tak dále mluví naprosto jasně. A navíc od toho odvozovat úvahy o kvalitě za situace, kdy pokud vím Izrael nikdy ani neměl možnost nějakou variantu Su-30 vůbec testovat skutečně svědčí o naprostém nedostatku soudnosti autora výroku.

Datum: 05.11.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Že by Rusko vědělo, že bude s díkem odmítnuto? Tohle při vašem idealismu asi neblesklo. Obyčejně se firmy nehlási do výberek, kde vědí, že nemají šanci. Nevidím totiž jedinej problém, proč by Rusové nechtěli udat svoji techniku v tomto státě.

Datum: 05.11.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Třeba se mi dostane konečně nezesměšňující argument, proč by se Rusko tak bránilo sem něco prodávat.

Datum: 11.11.2015

Vložil: Flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Asi tak po desítkách let státy a firmy docela dobře vědí, kam má smysl se hlásit a kam ne. Stejně tak jako zájemci zpravidla vědí, jaké potenciální dodavatele oslovit. Stále postrádá jakoukoli logiku váš komentář ke kvalitě, ježto oba typy nikdo najednou neporovnával. Zkrátka cio říkáte nemá nic společného se zdravým rozumem.

Datum: 11.11.2015

Vložil: Flanker.27

Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Stačí se mimochodem podívat, jak proběhl tendr na nový tankovací stroj na USAF. Airbus, přestože měl lepší parametry a dokonce se spojil s Grummanem, aby měl podporu v průmyslovém zázemí na kontinentě, byl vyšoupnut Boeingem. V těchto obchodech zdaleka ne vždy jde o kvalitu.

Datum: 05.11.2015

Vložil: Míša

Titulek: Re: Re: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Argument nekompatibility se současnou technikou neberu uplně vážně, stačí pohled na Indii, kombinuje zde více druhů techniky. Navíc Izraelci jsou schopní westernizace, mají boháté zkušenosti. A nakonec jejich tajné služby(dle mýho jediný schopný) asi mají dost informací o schopnostech letounu. Proto podle Vás plácám nesmysly a netuším oč jde.

Datum: 05.11.2015

Vložil: up

Titulek: Re: Re: Re: Re: Jejda skočilo mi to jinam

Jistě, Izrael jako prodloužená ruka USA v dané oblasti, která je dosti hojně dotována prostředky amerických daňových poplatníků asi těžko bude kupovat výzbroj od "mocenského protivníka" svého pána, za to by ho jistě nepochválily.

Datum: 06.11.2015

Vložil: Cateye

Titulek: Ještě jednou

Myslíte si že je logicke aby se Izrael z ničeho nic zřekl svého klíčového a strategického partnera, který mu navíc ročně poskytuje pomoc v částce několika miliard dolarů, pro nějaký, poměrně malý zbrojní kontrakt? Myslíte si že je logické zavádět úplně odlišný typ letounu v počtu několika kusů, když má vybudované logistické zázemí pro stroje které úspěšně využívá skoro čtyřicet let a zavedení F-35 je za rohem?

Datum: 04.11.2015

Vložil: David

Titulek: Re: ..

Podle mne onen někdejší deklarovaný zájem Izraele o T-50 byl jen jakýmsi licitováním, politickým tlakem na USA, aby dodaly Izraeli dodaly F-22. A navíc pochybuji, že by Rusko Izraeli nějaké významnější zbraně dodalo

Datum: 03.11.2015

Vložil: David

Titulek: F-15

Pokud vím, Izrael již objednal F-35. Takže jsem docela zvědav, jak se tyto dva letouny budou doplňovat. Spolupráce F-15 a F-16 se Izraeli osvědčila, takže kombinace pokročilé verze F-15 a F-35 může být obdobně úspěšná. A souhlas - Izrael tak může inspirovat další státy. Jenže patrně jich nebude tolik. Saúdská Arábie má F-15 až až, Japonsko jde poněkud jinou cestou. A dalších vojensky a ekonomicky silných států, které by mohly mít zájem, zas tolik není

Datum: 03.11.2015

Vložil: Johny

Titulek: F-15

Teď je vidět jak to mají Amíci špatně vymyšlené. Nemají na trhu co nabídnout jako náhradu za F-15. Naivně si mysleli, že F-22 si nechají jen pro sebe a všechny ostatní utáhnou na F-35 jak na vařené nudli. A ono hovno slavný soude. Izraelci chtějí nějaká těžší letadla do kombinace. Opravdu nevím co sledovali uzavřením linky F-22, a tím, že nenabídli "osekanou" verzi ani největším spojencům.

Datum: 03.11.2015

Vložil: Arten

Titulek: Re: F-15

no predsa podporu pre F-35. V podstate nedali spojencom inú možnosť na 5g lietadlo ako - spolufinancovať vývoj a navýšiť odber - F-35...

Datum: 03.11.2015

Vložil: Pepe

Titulek: F-15

Pokud tedy všechno dobře dopadne, tak Izraelci zachrání výrobu F-15. Toto letadlo (stejně jako F-16 Viper) může tedy klidně přetáhnou nějaké případné zákazníky F-35. Myslím, že F-15 by mohly klidně zamířit i do výzbroje kanadského letectva.

Datum: 03.11.2015

Vložil: Míša

Titulek: Je vidět...

.... že i tento stroj byl nadčasovej. Vím, že F22 asi pro vývoz nehrozí a jinej stroj této kat není(myslím v USA) Pokud Izraelci volí raději F-15, před Su-30, pak asi Sůčko tak skvělý nebude, jak si jej Rusové chválí. Izraelci vždy vybírali zbraně nejvyšší kategorie s maximánlí užitnou vlastností a tak je to pro mě dokonalej nezávislej zdroj informací o kvalitách stroje.

Datum: 03.11.2015

Vložil: Pepe

Titulek: Re: Je vidět...

Izrael nekoupí ruská letadla, i kdyby byla několikrát lepší než ta americká. Jsou přece věci, které jsou absolutně politicky neprůchodné. Ruská letadla by byla pro Izraelce taky výrazně dražší než ta americká, která jsou dotovaná z různých židovských fondů.

Datum: 03.11.2015

Vložil: David

Titulek: Re: Re: Je vidět...

Výraznou část obranného rozpočtu Izraele tvoří americká vojenská pomoc, která je z velké části vázána na nákup americké techniky. i v tom bych viděl důvod. Ale vzpomínám, jak jakýsi vysoký izraelský politik či voják prohlásil, že pro Izrael by byl nejlepším řešením Suchoj T-50. Těžko říci, nakolik to bylo myšleno vážně

Datum: 03.11.2015

Vložil: Xawier

Titulek: Re: Je vidět...

No tak to jsi si dal dvě a dvě dohromady a vyšlo ti pět:)

Záznamy: 1 - 21 ze 21

Vyhledávání